| loving2008 a întrebat:

Care e dintre un subdomeniu si un domeniu?(ma refer la siteuri)
Ce inseamna baze de data MySql?
Ce inseamna PHP? Dar FTP?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un subdomeniu este ramura unui domeniu
daca ai domeniul cu numele muzica.com si vrei sa faci un subdomeniu pentru stiri din muzica, ii poti atribui numele stiri. muzica.com, acesta este subdomeniul.

Baza de date MySQL este locul in care se stocheaza informatiile folosite de scripturile PHP, de ex, cand iti faci un cont pe un site, fisierul PHP trimite datele adaugate de tine spre tabelele din MySQL ce tin de $username $password $email si asa mai departe. Fiecarui camp, fiecarei informatii i se poate atribui un nume/tabel in baza de date MySQL.
Fisierele PHP (Hypertext Preprocessor) se ocupa de afisarea si solocitarea informatiilor web. Un site se face in HTML, insa in combinatie cu PHP aduce un rezultat mai complex, mai multe functii oferite, mai multe posibilitati.
FTP (File Transfer Protocol) este metoda de transfer cu si pe.
Un site se pune pe o gazduire web, aceea gazduire se acceseaza prin intermeniul FTP-ului, unde te conectezi cu un user si o parola la portul 21 (de obicei) si iti incarci fisierele in folderul public_html sau www sau oricare al folder radacina numit de HTTP SERVER, odata puse acolo, fisierele for putea fi accesate prin intermediul unui browser, la adresa ce corespunde domeniului tau, deci daca pe FTP faci un folder numit poze iar domeniu tau este muzica.com si incarci niste poze in folderul poze de pe ftp, atunci la adresa www. muzica.com/poze/ vor aparea pozele incarcate de tine, sau oricare alte fisiere.

Cu placere!

2 răspunsuri:
| Speedo a răspuns:

Nu te supara ca te intreb, dar chiar atat de lene iti este sa dai un search pe Google? Sunt informatii pe care le gasesti pe o gramada de site-uri de specialitate. De ex. Chip

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca estiprost si ai karte inkare scrii