| anonim_4396 a întrebat:

Care e durata valabilitatii unui pasaport eliberat in Romania?

6 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

3 ani pentru minorii până la 18 ani
5 ani pentru cei care au rsta cuprinsa intre 18-25 ani
10 ani peste 25 de ani
conform L 248/2005.
Pentru pasapoartele biometrice termenul de valabilitate este stabilit la 5 ani.

mlm
| mlm a răspuns:

5 ani, aceasta este durata maxima de valabilitate a unui pasaport.

| alma a răspuns:

Pasaporul meu este valabil 10 ani, cred ca depinde de varsta, oricum scrie in pasaport data cand expira pasaportul.Pa

| leonet09 a răspuns:

Cred ca 4-5 ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Toate detaliile privind valabilitatea pașaportului și nu numai o găsești în Legea numărul 248/2005.
Pa, pa.

| erika_9732 a răspuns:

5 ani daca nu ai inplinit inca 25 ani si 10 ani dupa inplinirea lor