| Trăie a întrebat:

Care e varsta minima pentru logodna?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit Codului civil din 2009, republicat in 2011, conditia de varsta pentru logodna este aceeasi ca pentru casatorie, respectiv implinirea a 18 ani ori de la 16 ani, cu incuviintarea parintilor si autorizarea instantei de tutela. Numai bine!

| benny a răspuns:

La 18 ani legal

| Monicaツ a răspuns:

18 ani.

| LeylaLeyla a răspuns:

Logodna nu necesita acte. Legalitatea nu exista la asa ceva. Dragostea nu cunoaste varsta. Poti sa te logodesti cand doresti si sa rupi logodna la fel de simplu. Logodna se manifesta prin cererea in casatorie a fetei ( de obicei ), prin oferirea unui inel. Logodna o poti face in mii de feluri... Poti cere mana fetei de la parinti sau doar ei intr-un loc mai special, intr-un mod mai special sau pur si simplu o intrebi si atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca te referi la cea legala:18 ani.Numai bine.

| ΞJustΞмэΞ a răspuns:

La fete este 16 [ cu acordul parintelui rolling eyes ], iar la baieti 18 big grin.
Foarte bine este sa te logodesti dupa 18 ani fiindca esti major si nu te freaca nimeni la cap ce si cum. Like a boss cool

| ralusycretz a răspuns:

Logodna poti sa faci cand vrei tu, si la 14 ani.

| Sh0rty a răspuns:

Frate... traieste-ti viata si bucurate de ce ai acum. Prin chestia asta te condamni singur la moarte, chin (HELL)

| Trăie explică (pentru Sh0rty):

Mi-am ales deja "chinul" alaturi de persoana iubita big grin

| Sh0rty a răspuns:

A... felicitari atunci big grin

| Slifer a răspuns:

Fetele 16 ani, baietii 18, te grabesti undeva? big grin