| andreiboss31 a întrebat:

Care este diferenta dintre inginer zootehnist si medic veterina
r? Ca vreau dupa aceea sa dau la facultate si voiam sa stiu care este diferenta...dau funda.; D

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Inginerii zootehnisti lucreaza in special in ferme zootehnice, acolo unde sunt animale foarte multe (nu cred ca mai exista in Romania in prezent asa ceva) si se ocupa de aspecte care tin de exploatarea si valorificarea septelurilor de animale (inmultire, hranire, crestere, sacrificare si prelucrare etc.) - e un manager de animale. Medicul veterinar este un doctor, care se ocupa, ca si oricare alt doctor, de boli dar la animale, de tratarea si vindecarea acestora. Medicul veterinar trateaza si animale mari (vaci, cai, oi) dar si papagali, broaste testoase, hamsteri etc. La medicina veterinara inveti medicina si farmacie specifie domeniului, la cea de ingineri zootehnisti faci si elemente de anatomia animalelor, in general a celor mari, dar si elemente de economie, instalatii folosite in fermele de animale (de muls, de adapat, de hranit etc), ceva legislatie legata de conditiile de crestere si sacrificare etc.