| cristyle a întrebat:

Care este diferenta intre un burghiu HSS si unul HSS R?

Răspuns Câştigător
| PetrisorEfrem a răspuns:

Ambele burghie sunt pentru metale, diferenta dintre ele este rezistenta la tractiune. burghiul hss-r inseamna burghie roluite, iar hss este simplu. funda?

1 răspuns:
| stlucian a răspuns:

Amandoua sunt burghie de metal dar HSS este drept pe toata lungimea lui iar HSS-R este conic la incepultul varfului si pentru a ajunge la diametru respectiv trebuie sa folosesti toata lungimea burghiului ceeace in cazul anterior NU este necesara.
De mentionat ca HSS-R sa folosesc in special pentru gauri unde grosimea materialului e mica!