| anonim_4396 a întrebat:

Exista burghiu special de dat gaura in sticla?

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

Sigur ca exista, este un burghiu intr-adevar special construit pentru asa ceva(diamantat), dar si tenhica folosita este una mai speciala(masina de gaurit verticala, si jet de apa pentru racire). Respecte

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, exista, este un burghiu cu cap de diamant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.Aproape toate sectiile de "Rame, geamuri si oglinzi" cat si multe din fabricile de sticla termopan, au in dotare asa ceva.Numai bine.

| SolitarHacker a răspuns:

Da burghiu cap de Diamant.

| robertpaul a răspuns:

Exista doar coarba care are prevazuta in capat o pastila de vidia.Este in genul manivelei de la rotile masinilor, cea manuala.Se puncteaza locul unde vrei sa dai gaura si se misca coarba de jur imprejur tinand-o doar cu o mana pana-si face loc sufficient, dar nu foarte mult, cat sa se sparga putin gemul pe partea cealalta, apoi se reia acelasi lucru cu coarba pe spatele geamului(oglinzi) gaurite.In tot acest timp se foloseste gaz din cand in cand pentru a usura inaintarea capului de vidia.Am lucrat o luna de zile la geamuri acum 15 ani si-mi mai aduc aminte ceva, ceva. laughing

| Razvanp69 a răspuns:

Nu pentru ca daca ai incerca sa dai cu un burghiu in sticla s-ar sparge. Ca sa poti sa gauresti, tai, modelezi sticla se foloseste diamantul (nu diamante din alea pretioase, e o piatra care se numeste asa).

| Dorel_Stanciu_1972 a răspuns:

Exista dar sint foarte scumpe dar nu gasesti ceva de calitate