| Blackwoman27 a întrebat:

Care este temperatura de inghetare a apei?
Poti folosi un ternometru cu mercur sau alcool in suedia? De ce?
De ce primavara dupa dezghet multe drumuri sunt neaccesibile?

1 răspuns:
| JamieGold a răspuns:

Salut!
Hai sa incepem cu apa, conventional, apa ingheata la temperatura de 0 grade Celsius. Totusi, in mod surprinzator, daca lichidul se afla intr-un recipient cu pereti netezi si nu contine nicio urma de impuritati, isi poate mentine starea lichida pana la temperatura de minus 40 grade Celsius, in ceea ce se numeste "starea superracita".
Acum referitor la termometre, din cunostintele mele generale, mercurul si orice produs pe baza sau care contine mercur sunt strict interzise la importul in Suedia, deoarece mercurul este un element foarte periculos pentru sanate in primul rand iar mai mult de atat poate fi folosit la fabricarea explozibililor.Despre termometrele cu alcool,sincer,nu stiu nimic de genul cum c ar fi interzise,dar este posibil,dat fiind faptul ca cea mai mare parte a populatiei foloseste termometrul digital.
Iar referitor la ultima ta intrebare,primavara dupa dezghet apar tot felul de gropi si gropite pe ici pe colo datorita materialelor folosite la dezghetarea drumurilor pe timpul iernii,alea de le arunca din camion cu lopata,care sunt de fapt nisip si sare,doua materiale cu un grad ridicat de eroziune, cu alte cuvinte,"sapa" in asfalt, iar cu ajutorul zapezii si a traficului, usor usor gaura se mareste iar primavara odata cu inflorirea ghioceilor, infloreste si un mic crater in asfalt big grin.
Sper ca te-am ajutat sa intelegi despre ce este vorbahappy
O seara frumoasa!