| quiria a întrebat:

Am 24 ani.Am terminat masterul saptamana trecuta.Nu am lucrat niciodata am numai facultate si master.
Ce acte sunt necesare pentru indemnizatia de somaj? Si cum se procedeaza?
Cat e valoarea indemnizatiei?
Astept raspunsuri urgent!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa mergi la AJOFM din judetul tau pentru luarea in evidenta. Ai nevoie de actul de identitate, actele de studii si calificare (toate in original si copie) si o adeverinta medicala din care sa rezulte ca esti apta de munca sau ca ai eventuale restrictii medicale.
O sa completezi acolo o fisa tip pentru luarea in evidenta.
De la data luarii in evidenta curge un termen de 60 zile, in care trebuie sa-ti cauti de lucru, de asemenea si AJOFM trebuie sa-ti ofere o slujba conform pregatirii tale. Daca nu reusesti angajarea, in aceasta perioada, trebuie sa mergi sa te inscrii la somaj si de la data inscrierii o sa primesti indemnizatie de somaj de 250 lei, pana la angajare, dar nu mai mult de 6 luni. Numai bine!

1 răspuns: