| mitica_hopa a întrebat:

Care mina de creion e cea mai bina pentru hasurat?

7 răspunsuri:
Shin
| Shin a răspuns:

Pt hasurat... HB sau chiar H, dupa preferinta.
Shin.

| elena a răspuns:

HB-urile chinezesti.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

B-urile sunt cele mai bune.

| DMV a răspuns:

3B de la rotring sau 4B de la Staedler. Si de grosime 2 mm

| mircea a răspuns:

Doar B

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hasurat sau randat grafica in creion? B-urile sunt pentru asa ceva. Be la B1-duritate medie la B6- foarte moale. Eu foloseam B3- in functie si de hartia folosita, mai moale se imbacseste desenul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand iti trebuie si hartia care te ajuta la hasurat.Si nu este un singur creion care se foloseste la hasurat.Depinde unde vrei sa ajungi, de exemplu si HB sunt bune dar pentru hasuri foarte fine daca incerci sa faci mai inchis iti vei strica hartia pentru ca aceste creioane au mina tare. Poti sa folosesti si B-uri
aste au mina mai moale si poti sa ajungi si la un negru perfect.bineintele cu foaia potrivita.Creionul Mecanic B este iarasi foarte bun, pentru hasuri mici sa intri in detalii. Iar hasurile sunt de mai multe feluri, cea mai folosita cea cu linii, mai este si cea in cercuri destinata pentru a reda cat mai bine textura de piele, si de aici iar daca vrei o luam de la capat cu ce tip de creion trebuie sa faci.Asa ca cel mai bine e sa inceri cu mana ta sa vezi care se potriveste cel mai bine, ca asa vad ca raspunsurile pe care le-ai primit sunt toate diferite, fiecare de unde au auzit si ei probabil nu au incercat.
viziteaza
http://portrete-creion.blogspot.com sa vezi ca nu vb prostii, acolo
am postat niste lucrari si anumite hint-uri pentru desenul in creion.