| Sweet_1111 a întrebat:

Care sunt cele mai renumite carti? Si de cine sunt scrise?

Răspuns Câştigător
| gigiro a răspuns:

''Cartea cartilor'' este considerata a fi Biblia, in concluzie este si cea mai renumita.Cartile valoroase, sunt multe si de multe tipuri. Daca te referi la beletristica, pentru a putea vorbi de carti bune sau rele, trebuie sa incepi cu curenturile literare:clasicism, romantism, realism.etc.Fiecare curent are valorile lui. In general, literaturile ruseasca, franceza, engleza sunt de foarte buna calitate si contribuie la formarea intelectuala a unui tanar.Sa nu uitam insa niciodata literatura romana, care e foarte buna, e a noastra, in ea ne regasim sau macar avem de invatat ceva legat de cultura poporului roman. In felul acesta invatam si mai usor limba romana si vor fi cat mai putine probleme la bacalaureat. Exista etape in invatarea ''lecturarii''. Pentru inceput e bine sa incepem cu autorii romani, apoi cu cei straini. E bine sa incepem gradat, cu povestile si povestirile romanesti, apoi cu cele din literatura universala. E pacat sa citesti de tanar romane de dragoste si sa nu ai habar de ''Alice in tara minunilor''. Nu toti autorii mari trebuie sa-ti placa, dar macar trebuie sa stii cine a fost Balzac, Hugo, Tolstoi, Daniel Defoe, etc.Sunt multe de spus, dar asta ar fi esential.

1 răspuns:
| Alexandru a răspuns:

Este greu de spus asta. Stiu doar ca aceea care este si cartea mea favorita - "Shogun" s-a vandut in 1974 intr-un numar record de 22 de milioane de exemplare in toata lumea.