| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Care sunt demersurile ca sa obții cetățenia Engleza, Germana, Italiana, Franceza sau Spaniola? Si cat la suta sunt șansele de reușită?

5 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

Hotaraste-te. Primul pas pentru cetatenie este trebuie sa traieste pe teritoriul lor.(prima conditie)

| Werrich a răspuns:

Verisorul meu sta de 6 ani in Anglia si saptamana trecuta a primit cetatenia engleza. Daca te casatoresti cu o persoana ce are cetatenia acestei tari timpul de dobandire scade la 3 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Werrich):

Eu stiam ca in uk si Australia, se da un test in engleza despre tara respectiva, pentru a primi cetatenia. Dar credeam ca nu trebuie sa astepti atatia ani daca iei testul acela.

| Werrich a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie mi-a spus ca abia dupa 5 ani de sedere continua ai dreptul sa incepi procedurile pentru dobandirea cetateniei

| Lucian4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, test. Dupa 5 ani poti primi rezidenta permanenta si dupa 1 an esti eligibil pentru cetatenia uk. Total 6 ani