| Evelinmariaa a întrebat:

Care sunt etapele pe care le parcurgi ca sa devii profesor de istorie sau de geografie. Ma refer la ce trebuie sa fac daca termin facultatea, daca dau vreun examen. Va rog mult

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Trebuie să urmezi modulul de psihopedagogie care durează 3 ani în timpul facultății, când e pe gratis. În afară, dacă termini facultatea, trebuie să plătești pentru el deci nu îți recomand să îl faci atunci când termini facultatea. Și eu urmez acest modul psihopedagogic. După terminarea modulului de psihopedagogie, cel de 3 ani, vei putea preda la o școală generală clasele 5-8. Dacă mai urmezi acest modul în cadrul master-ului poți preda la liceu iar dacă îți dai și doctoratul poți preda la o universitate. Tu vei face o anume practică în timpul facultății predând materiile care au legătură cu specializarea pe care o ai.

| Oana92 a răspuns:

In timpul facultatii trebuie sa urmezi modulul de pedagogie. Exista 2 trepte: nivelul I - dureaza 3 ani, se poate face in timpul facultatii si iti ofera dreptul de a preda pana la clasa a 10a, inclusiv. Nivelul 2 dureaza 2 ani, se poate face in timpul masteratului si iti ofera dreptul de a preda de la clasa la 10-a pana la doctorat. Ambele trepte se pot urma si dupa facultate, pentru fiecare specializare in parte.

Dupa terminarea facultatii trebuie sa dai examen de titularizare si daca ai noroc sa prinzi un loc liber in scoala.

| GavrilGabriel1999 a răspuns:

Bună seara! Cred că cel mai bine ar fi să îl întrebi pe profesorul tău, ar fi mult mai simplu.