| alexx102428 a întrebat:

Care sunt functiile creierului mare si cele ale creierului mic la oameni?

3 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Creierul mic (cerebelul) + urechile ajuta la pastrarea echilibrului.
Creierul mare EFECTIV te defineste pe tine, iti defineste existenta ta, tu de fapt nu esti Ion care se uita in oglinda si e blond, tu esti de fapt creierul din tine, ca tu ai putea trai si fara corpul tau dar nu exista alte corpuri copatibile cu tine, cand zic tine ma refer la creierul tau ca tu esti propriul tau creier.

| valystefan10 a răspuns:

Întrebarea ta este cat se poate de justa, insa din cate cunosc, pot sa iti spun ca encefalul(creierul mare), are functia de judecata, ofera comenzi întregului organism, prin reteaua neuronala, respectiv prin maduva spinarii.
De asemenea, encefalul cordoneaza functia respiratorie in timpul somnului, ritmul cardiac etc.
Cerebelul(creierul mic), este responsabil cu echilibrul.
O intrebare imi vine in minte acum : când are loc un AVC, oare acesta nu are loc in creierul mare? Iar un urma unui AVC, echilibrul, vorbirea si multe alte functii nu sunt afectate destul de serios?
Tind sa cred ca partea cu echilibrul poate fi gasita si la creierul mare.
Oricum subiectul acesta este vast, si doar un neurochirurg/neurolog, pot sa dea mai multe detalii.