| andronachi086 a întrebat:

Care sunt submediile ecuatoriale?

1 răspuns:
| DenisaMetal a răspuns:

PADURILE ECUATORIALE
PADURILE ECUATORIALE VEGETATIA
PADURILE ECUATORIALE FAUNA
PADURILE TROPICALE
S-au format dupa cum le sugereaza si numele lor în zona tropicelor sub un climat cald, cu temperaturi medii anuale de 20 -25 ° C, caracterizat prin alternanta sezonului ploios cu cel secetos care poate dura de la 1 – 3 luni, la 4 – 6 luni pe an. Precipitatiile medii anuale sunt cuprinse între 1000 -2000 mm pe an.
Sunt întâlnite în America de Sud, Africa si Australia.
Padurile tropicale se aseamana cu cele ecuatoriale, însa au numar mai redus de specii si sunt adaptate climatului cu sezoane alternate.
PADURILE MUSONICE

Sunt întâlnite în sudul si sud-estul Asiei (estul si nord-estul Indiei si peninsula Indochina.
Climatul este tropical musonic, cu temperaturi medii anuale de 20 – 25 ° C, precipitatii foarte bogate aduse de vânturile musonice ( pot depasi 10 000 mm pe an), cu doua sezoane distincte ( verile sunt calde si foarte bogate în precipitatii, iar iernile sunt uscate si relativ calduroase).
Aceste paduri sunt asemanatoare cu cele ecuatoriale, dar sunt mai putin dense, iar în anotimpul secetos majoritatea arborilor îsi pierd frunzele.
Dintre speciile vegetale, reprezentativi sunt teckul, santalul si bambusul.
Fauna cuprinde maimute, tigrul, pantera, elefantul s. a.
Solurile întâlnite sunt tot lateritele.
PADURILE MUSONICE VEGETATIA
PADURILE MUSONICE FAUNA
SAVANELE
VEGETATIA SAVANELOR
SAVANELE
FAUNA SAVANELOR