| Joker3134 a întrebat:

Cat are salariu un profesor începător? Ti se deconteaza naveta? Dar chiria?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Salariul minim pe economie 1700-1800 lei, ca esti doar incepator si nu poti primii slaariu de "calificat" sau "cu experinta".
Cat despre decontarea biletului de naveta, ma indoiesc ca ti se pot deconta, atat transportul cat si cazarea sunt problema ta. Daca s-ar deconta tuturor profesorilor transportul si cazarea, atunci s-ar platii salarii duble sau triple, ceea ce nu-i inca posibil in Romania.

| minrest a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu putem sa spunem ca un om care are facultatea la stat inclusiv cele doua module psihopedagogice, si a luat cu nota sapte sau mai mult Titularizarea, nu ar fi calificat, mai pune si tu 900 de lei, si putin respect pentru profesori; de la acesti necalificati fara experienta ai invatat ce stii.

| laSoledad a răspuns (pentru Violleta2022):

Vezi ca salariul minim net pe economie de la 1 ianuarie 2019 este doar 1263 lei sau 1413 lei (pentru studii superioare) si nu cat ai specificat tu. Iar brut este 2080 lei / 2350 lei. De asemenea, "primii" si "platii" sunt folosite gresit. Stim ca sunteti cu totii in goana dupa puncte pe site-ul acesta, dar mai opriti-va uneori ca sa va verificati raspunsurile, v-ar mira cate erori induceti in mintea unora prin comentariile voastre care se vor a fi citite drept "informatii/sfaturi veritabile". Degeaba raspunzi doar ca sa te afli-n treaba.

| Wr3nch a răspuns:

laughing Ai noroc daca iti deconteaza si naveta, nici vorba de chirie. Undeva pe la 1800 in mana.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Chiria? rolling on the floor

| Plato a răspuns:

In adagio la ce au spus ceilalti, pe langa salariu castigi destul de mult din meditatii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

''in adagio'' iar folosim termeni pe care nu-i cunoaștem ca să părem intelectuali? :d

Răspuns utilizator avertizat
| MariusXP a răspuns:

Salutare!
Din câte știu eu, în ultimul an salariile de profesor s-au majorat. O persoana de la mine de la facultate care este in primul an de master preda la un liceu unde ia 1.700 de lei cu lipsa de ore.
In primul an de predare, daca ai toate ore pe care trebuie să le faci (cred ca 18 era minimul), atunci iei intre 2000 și 2400 de lei cu primul grad. Dupa ridicarea in grad, salariul poate creste de la an la an... Transportul se deconteaza. Iar cu trenul, daca esti student este gratutit chiar și la master pe baza legitimatiei. Legat de chirie, nu am auzit până acum vreo lege care să inducă aceasta decontare, deci chiria, nu...
Sper ca te-am ajutat! Succes!