| anonim_4396 a întrebat:

Cate religii exista in total?

7 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

Numai Dzeu stie... desi in curand cred ca vom deveni atei...

| Brigitta a răspuns:

Uita-te pe site-ul asta ca sa afli mai multe:) http://www.religioustolerance.org/worldrel.htm

| adrian777 a răspuns:

Exista doar 5 mari religii ale lumii:
1. Crestinism.
2. Islamism.
3. Budism.
4. Hinduism.
5. Iudaism.

Din astea 5 religii deriva mai multe denominatiuni si ramuri de credinta.

| adsfsf a răspuns:

Cate stele sunt pe cer.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cate religi exista care sunt cele mai vechi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Religia asta ortodoxa timpita cu lozinca "intoarce si celalalt obraz" ne-a indobitocit de tot ca popor!

| ancalazar a răspuns:

Conform Profesorului David Barrett (Universitatea Regent) in lumea intreaga exista in jur de 10000 de religii, dintre care 270 din ele au mai mult de 500000 de ’subgrupari’. In cazul in care vrem sa luam in vedere felul in care credinciosii se raporteaza la Dumnezeu / "dumnezei" lor atunci numarul religiilor este egal cu cel al oamenilor de pe pamant. Fiecare isi traieste ‘religia lui’ altfel."