| Girly97 a întrebat:

Cati amperi sunt in prizele din Croatia?

Răspuns Apreciat de Editori
| relian a răspuns:

Nu sunt amperi, decat atunci cand tragi curent electric cand folosesti.Dar si aia depinde ce cabluri sunt de la susa la tablou si de la tablou la priza.Depinde si la cit resita priza respectiva, stiu si eu 10-15 sau 20 A sau poate mai mult.Cred ca is can RO sau in general cum is mai toate prin europa.Dar poate tu ai vrut sa intrebi de fapt citi volti sunt la prizele de acolo, is 220V ca mai peste tot.Restu nu cred ca te intereseaza.sau daca te ntereseaza trebuie sa spui la ce trebuie sa stii citi A ar putea ajunge la priza.A pot ajunge multi, dar priza nu va rezista si va ceda.Deci A este cantitatea de energie transportata prin cablu, cu alte cuvinte daca pui sa zic asa la o priza uzuala ce se folosestte la locuinte, pui o rezistenta electrica de stiu si eu 1 mie sau 2 mii de wat atunci priza aia se va topi, nu va rezista, poate si cablurile.Ca sa afli A trebuie sa ai consumatoru stii consumatoru de ce putere este imparti la volt si afli A aproximativ.Stiind A trebuie sa stii apoi ce cabluri is nevoie pentru consumatoru tau, deci A obtinuti se inmultesc cun factor de protectie stabilit si obtii citi A trebuie sa fie pe circuitu ala. Dupa te duci la tablou si pui siguranta de cit ai obstinut, se rotunjeste de regula sa fie treaba buna ca nu sunt sigurante pentru orice valoare.Cred ca ai inteles tot esti lamurit bustean laughing Dar nu stiu ce sa zic pe bune.La o priza uzuala nu stiu exact citi A poti avea, trebuie sa stii ce cabluri sunt si ce priza e ste la citi A rezista, aia scrie pe ea, cablu poti vedea si aia.Dar asa cred ca is la fel ca sin RO. Vorba multa saracia omului laughing dar ma plictisesc si am spus sa scriu, mult si nefolositor, pentru ca pe tine cred ca te interesa V nu A. laughing

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Priza nu are amperi ci curent alternativ de 220 de volti si frecventa de 50 de hertzi. Asa este in Europa.

| mihai69 a răspuns (pentru darrio2007):

Are ȘI Amperi, dar numai cât îi permite siguranța din tabloul de distribuție.
Altfel, produsul U x I (adică puterea) ar fi zero, nu? ceea ce ar echivala că priza, deși are tensiunea necesară, nu poate alimenta un consumator! (bine, e cam redusă la absurd demonstrația asta, că până și voltmetrul ca să poată măsura tensiunea are nevoie să consume un curent; minuscul, dar oricum diferit de zero).