| anonim_4396 a întrebat:

Ce acte sunt necesare daca cineva se casatoreste in itlia? uitati cazul: o femeie se casatoreste cu un barbat de nationalitate itliana, in italia. ce acte trebuie pentru aceasta casatorie, si exista vreo exceptie daca exista copii minori la mijloc, daca trebuie un act de la ei...va multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a afla ce vrei ar trebui sa te interesezi in Italia, s-ar putea sa difere putin de regulile de la noi, respondentul anterior a indicat actele ce se cer in Romania. Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| Gabiii_5091 a răspuns:

Casatoria cu cetatean strain sau intre cetateni straini

- certificatul de nastere, original, copie si traducere legalizata
- actul care atesta ca a fost desfacuta casatoria anterioara sau a incetat, original, copie si traducere legalizata
- dovada de la autoritatiile locale, in cazul in care exista conventie intre Romania si statul respectiv
- daca aceasta conventie nu exista, dovada se va elibera de Ambasada statului respectiv (dovada va cuprinde, in mod obligatoriu faptul ca, in conformitate cu legea nationala sunt indeplinite conditiile de fond si ca se poate casatori in Romania)
- in cazul in care ambii soti sunt cetateni straini sau cu domiciliul in strainatate va fi necesar sa se faca dovada sederii in municipiul in care se va solicita efectuarea casatoriei in intervalul cuprins intre data depunerii actelor si data oficierii casatoriei.

Ora si data oficierii se stabileste de catre ofiterul de stare civila, in functie de dorintele dumneavoastra si de posibilitatile conferite de programul serviciului.
Sper ca ti-am fost de folos happy