| Kurenay a întrebat:

Ce acte sunt necesare pentru a muta o pensie pe card?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Cei care doresc să îşi încaseze pensia într-un cont bancar trebuie, mai întâi, să-şi aleagă banca. Ulterior, la orice unitate a băncii respective se poate completa o cerere specială la care se ataşează o copie după talonul de pensie si a Cartii de Identitate. Banca este cea care ia legătura cu Casa de Pensii şi încheie acordul de virare a banilor lunar în contul curent. Astfel, clientul nu mai trebuie să facă un drum special, ci doar va fi anunţat când toate formalităţile au fost încheiate şi poate ridica din agenţia băncii cardul aferent contului în care primeşte pensia.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa faci o cerere catre Casa de Pensii Publice din judetul tau si sa indici banca si numarul cardului.