| Robert131 a întrebat:

Ce am nevoie pentru a trimite o scrisoare in Italia prin Posta Romana? Pot trimite daca am 15 ani?

Răspuns Câştigător
| catalin09023 a răspuns:

Salut,

Da, poti trimite fara probleme - varsta nu conteaza.
Ai nevoie de doar cativa banuti (intre 6 lei 50 si 10 lei) si un pliculet pentru scrisoare.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai nevoie de plic. Cu adresa corecta a destinatarului si a expeditorului.

| Robert131 explică (pentru darrio2007):

Am auzit de ceva timbru? trebuie asa ceva? Trebuie sa ma duc la posta sa trimit scrisoarea? sau il pun intr-o casuta postala

| darrio2007 a răspuns (pentru Robert131):

Si timbru, uitasem. Ti-l da de acolo, daca mergi la un oficiu postal. Poti trimite recomandat daca vrei sa fii sigur ca va fi primita scrisoarea ta.

| catalin09023 a răspuns (pentru Robert131):

Cu banutii aia iti dau ei timbrul.
Tu, platesti timbrul pentru a putea fi trimis plicul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De un timbru, doar atât, la orice vârstă.

| mi25 a răspuns:

Ca sa fii mai sigur, mergi la un oficiu postal si acolo iti da toate indrumarile. Tu sa ai doar plicul lipit pe care sa fie scrisa adresa destinatarului si adresa ta.
In prezent, in tara cel putin, daca mergi la ghiseu, nu se mai folosesc timbre.

| 1234568807 a răspuns:

Nu conteaza varsta, doar te duci la posta si dai plicu, dar sa aiba specificat tot ce trebuie, adresa, domiciliu etc