| Cosmin13455 a întrebat:

Ce anume se intampla daca ni s-ar implanta cipuri in creier? un fel de matrix sau ce?

22 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

S ar implanta cu un scop nu? Momentant cred ca e prea SF sa ne gandim la lucruri din astea. Nu prinde nicio generatie vie treburile astea zic eu

Răspuns utilizator avertizat
| Kogaion a răspuns (pentru suntserios):

Deja sunt oameni carora li s-au implantat cipuri in mana. George Buhnici este un exemplu.

Răspuns utilizator avertizat
| Kogaion a răspuns (pentru Cosmin13455):

Ei spun ca asa este acum civilizat, ca de acum nu vei mai avea nevoie de chei la masina/casa, la carduri de sanatate/credit si bani cash.

| Kogaion a răspuns (pentru Cosmin13455):

Pot face tot ce isi doresc, din moment ce au un dispozitiv in creierul tau, te pot controla cum doresc.

Răspuns utilizator avertizat
| Kogaion a răspuns (pentru Cosmin13455):

Si ce n-ai inteles din raspuns? Poti deschide masina/casa, poti plati la banca sau magazin cu el, ce e asa greu?

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Kogaion):

Ala nu cred ca e cip care sa il controleze pe el, e un cip prin care controleaza el lucruri.

| Kogaion a răspuns (pentru suntserios):

Controleaza el lucruri, atata timp cat e lasat, dar cand cel de la butoane vrea ceva, iti trimite imediat o unda si executi ce dorestehappy

| Kogaion a răspuns (pentru Cosmin13455):

Te uiti prea mult la filme...probabil este copil.

| suntserios a răspuns (pentru Cosmin13455):

Habar nu am ce ar putea sa faca. Uite exemplul dat de colegul de mai jos. Buhnici il foloseste la deschis usi happy

| Lioana a răspuns:

Nu as accepta niciodata asa ceva. Si nici nu e posibil in realitate. Ai vazut prea multe filme SF.

| RoCkKiD a răspuns:

Exista deja cipuri pentru oamenii care au paralizii, cred ca functioneaza ca un fel de sistem de rezerva. Daca anumiti nervi sunt afectati se va pune un chip care sa citeasca zona responsabila de miscarea aia iar infomatia nu va fi transmisa prin nerv catre muschi ci prin alt canal.

Matrix-ul ala deja exista, conectarea se face altfel, tehnologia VR se dezvolta de la o zi la alta iar in momentul in care grafica va urca cel putin la nivelul jocurilor din ziua de azi..vei avea un Matrix.

Răspuns utilizator avertizat
| RoCkKiD a răspuns (pentru Cosmin13455):

Cred ca trebuie sa incepit sa faci un exercitiu de gandire si sa iti mai raspunzi si singur la intrebari.

https://en.wikipedia.org/wiki/Simulation_hypothesis

Răspuns utilizator avertizat
| RoCkKiD a răspuns (pentru Cosmin13455):

Daca raspundeam pentru funde, contul asta era sters demult happy

Trebuie sa inveti ca sunt intrebari la care doar tu poti afla raspunsul. Si trebuie sa inveti sa accepti asta tongue

| Clorox a răspuns:

Nu cred ca suntem capabili de a face aceasta operatiune si de a o integra-o in ADN-ul nostru, corp, cum vrei sa-i zici, nu avem tehnologia necesara.
Noi suntem materie vie, nu putem combina simbioza, cred ca-i imposibil momentan.
Probabil daca am fi capabili de asa ceva aceste cipuri ne-ar permite accesul la anumite informatii suplimentare.
Priveste-o asa, sa zicem ca noi am fi o unitate de calculator, ce avem in memorie sunt chestiile cum ar fi sistemul motor, gandire, chestii omenesti, acest cip ne-ar oferi ''acces la internet'', in senul ca am putea stoca si percepe date, date cu mult superioare noastre, ca un fel de upgrade al unitatii.
Mai gandeste-te si la asta, daca am suporta cipuri de ce nu am face asta si cu alte parti? Parti biotice.
Este putin SF dar daca am gasi o sursa de energie independenta si refolosibila constant si am putea s-o integram in noi, sa fim una cu energia aia si sa functionam pe baza ei, nici nu am mai avea nevoie de inima si alte organe, ar putea fi inlocuite cu parti biotice, am deveni un fel de roboti cu capacitatea de a simti emotie? Habar n-am, suna prostesc si SF ce am zis dar cine stie, poate peste milioane de ani, daca ar mai exista oameni, s-ar ajunge si acolo. Momentan mi se pare imposibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cip cirip pe creier.