Ce buchete primavaratice si originale mi-as putea face pentru nunta?

Vreau sa va impartasesc in acest scurt articol, puterea pe care o au detaliile de a face dintr-un simplu buchet floral, piesa de rezistenta a intregii nunti. Am sa subliniez cateva detalii care sunt sarea si piperul in aceste aranjamente, pentru a va fi de folos principial atunci cand va doriti un buchet aratos.

Deci sa incepem!

Conservele de fata sunt surprinzatoare, datorita culorilor imprimate, gata sa gazduiasca florile de pe mesele invitatilor sau mai ales de pe masa de primire unde cartea de oaspeti sta sa consemneze incantarea invitatilor.

Nu va feriti sa spargeti putin tiparul pentru cei care sunt mai indrazneti. Totusi alegeti-va cutii de conserve cu un design ireprosabil.

Aranjamentele sobre, precum cele cu decoratii negre, au un rafinament usor de realizat si economic.

Observati ca in aranjamentul de fata nu s-au folosit nici multe flori, ci doar vazele turquaz care se imbina de minune cu negrul din sticle si imprimeul de pe mese.

Atmosfera e aerisita datorita albului predominant.

Cand doriti astfel de nunti nu incarcati atmosfera inutil, ci lasati ca decoratiunile de culoare plina, grea, sa respire intr-un cadru vaporos de alb sau roz, verde pal, galben deschis.

In varianta handmade, nuntile sunt atat de lejere si originale, fara pretentia de a fi la sapte ace.

Doar aceste nunti vor fi nunti de neuitat, pline de vitalitatea si spontaneitatea tineretii.

Aranjamentele de fata sunt realizate cu costuri mici.

Vazele au fost pahare imbracate in pungi de hartie alba, iar minunatii trandafiri sunt asezati in cutii de conserve cu aplicatii de satin.

Nimic mai simplu si in acelasi timp elegant si economic.

Nu spun eu degeaba ca aranjamentele economice nu trebuie sa fie austere ci pline de imaginatie. :)

Daca nu vreti nici hartie si nici satin, iata o varianta mai textila.

Materialele va pot scapa de mari buclucuri coloristice. Ce ne facem cand mireasa vrea nunta pe albastru si florile albastre dupa cum stim sunt destul de rare ca si sortiment? Niste vaze imbracate in material albastru pot sa faca minuni.

Fara frica asadar!

Buchetelele m-au fascinat mereu, iar aceste mici cornete, sugerand oarecum cornul abundentei, sunt pline de originalitate si copilarie.

Aceste buchetele sunt cate putin din fiecare aspect cautat la o nunta: fantezie, imaginatie, eleganta.

Uneori insa florile nu incap efectiv pe mese sau se doresc a fi inlocuite cu biscuiti si dulciuri, in special pentru mesele copiilor.

Nu uitati bunul gust si simplitatea vor fi intotdeauna la moda!

Imaginile sunt preluate de pe site-ul www.marthastewartweddings.com.

By

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lalele si irisi... (eu una mi-as face ceva din lacramioare daca as avea nunta in perioada aia... le ador)

5 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Frumyx! mi-a placut articolul!

| maria a răspuns:

Foarte faine sugestiile tale, iti multumesc ca le-ai postat aici. Mult succes in tot ceea ce vrei sa faci si mai ales, inspiratie maxima.

| Nebuneală a răspuns:

Buchete cu Iris ar merge super!happy

| adriana_4524 a răspuns:

Buchete cu irisi ar merge foarte bine happy
succes >big grin

| mirceascarlatescu a răspuns:

Hop si eu nu niste idei, daca tot lansaram nunta.123flori.ro;)
Pe langa ideile super de mai sus, uite ce se poate face pentru mireasa: http://nunta.123flori.ro/buchete-de-mireasa-si-nasa. html

ce s-ar potrivi la mese: http://nunta.123flori.ro/aranjamente-florale-prezidiu-si-masa. html

si evident ce lumanari ar merge :) http://nunta.123flori.ro/lumanari-de-nunta. html

Pareri?