| ღღkคrinค19ღღ a întrebat:

Ce credeti despre oamenii care spun ca cititul este pentru tocilari?

22 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Nu cred nimic, e parerea lor si o respect...asta nu inseamna ca sunt si de acord cu ea.

| jhonny999 a răspuns:

Indiferent ce vor spune vor fi dependenti toata viata lor de tocilari.
Toti oameni sunt la fel, diferenta intre ei o face invatatura si educatia.

| AndutzaAndu a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, mie una imi place sa citesc thinking, ei nu-si dau seama ca si cititul poate fi ceva relaxant si si captivant, atunci cand iti place foarte mult o carte si vrei s-o tot citesti.

| X a răspuns:

Le poti spune in multe feluri folosind limbaj vulgar insa pot fi numiti inculti, prosti, cretini fara sa jignim animalele.Tocilar nu e omu care invata sau citeste ci omu care nu are memorie buna si ca sa retina ceva trebuie sa citeasca de 100 de ori adica sa toceasca.In fiecare zi cand aud "uitel si pe ala, doamne ce tocilar e ala" imi vine sa imi dau eu cu capu de perete ca exista semenea specimene

| pwp a răspuns:

Agramati!
daca ei nu citesc, asta nu inseamna ca cei ce citesc sunt tocilari!

| whatevernvm a răspuns:

Sunt analfabeti...ei nu citesc de teama astalaughing

| EuAli a răspuns:

Au dreptate,sincer,intr-o luna daca am citit ceva nu mai retin nimic,in loc sa citesti,mai bine te c*** in ceaun si te joci Counter-Strike rolling on the floor Ca in Romania fix ala inteligent este lovit de toate rahaturile,si ala prost sta toata noaptea in cluburi, deci ca sa nu fii barfit, singura solutie este medriocritatea.

| EuAli a răspuns:

Depinde CE citesti(am uitat sa mentionezi):
- daca stai 8 ore la o carte de mate' atunci clar esti tocilar
- daca citesti o carte normala, vreo 1-2 pe zi, nu esti tocilar

| κλάους a răspuns:

Ca sunt niste prosti care nu stiu nimica? Adica...depide ce citesti, si cat citesti. De ex: daca citesti pentru matematica vreo 5 ore, sunt 100% sigur ca o sa fi tocilar in ochii tuturor. Sau daca citesti carti (nu alea de la scoala). Asa eram si eu inainte. Ziceam: "Ce fraier trebuie sa fi sa iti pierzi o ora sau doua ore din viata citind carti", dar cand am luat prima carte sa o citesc, cand am terminat-o, am vrut sa citesc si mai mult, si am ajuns sa citesc vreo 5 carti in vreo luna si ceva (nu e mare branza, dar de la un gand ca ala, eu cred ca e). Acuma am mai luat o carte (Twilight - Zori de Zi), care inainte spuneam ca : "Uite ce groasa e, trebuie sa fi prost sa o citesti", dar cand am inceput sa o citesc, nu ma mai opream. Deci? Sa nu iti fie jena daca esti tocilar in ochii celoranti pentru ca ei au de pierdut chiar daca isi bat joc de tine. Unu: Ei stau 2 ore cu tigara in gura, iar tu stai cu cartea in mana. Poti sa faci si tu diferentahappy. Nu stiu ce pot sa zic eu...Da, un pusti de 15 ani, dar na, sper ca mi-am dat cu parereahappy. Bafta!

| TAzOVsKY a răspuns:

te rog cireste ce iti spun! Sa nu crezi asta. Sunt baiat si citesc, imi place. Atunci cand citesti parca intri in alta viata, este foarte uimitor si este un gest de recunostinta pentru eul tau. Nu lua in seama gura lumii sau mai bine a celor care poate sunt invidiosi pe tine si rad, dar cel ce rade la urma rade mai bine sa stii. Citeste tu un roman si el sa nu citeasca nimic. Ce se intampla? Ramane el cu asul si ''faima de shmeker'' iar tu te alegi cu mult mai mult. Deci daca citesti nu astepta sa capeti lauda de la prietenii de anturaj caci nu stiu sa aprecieze, ci trebuie sa citesti pentru tine si pentru cei care stiu sa nu promoveze prostia, ci cultura! Bafta si te rog sa fii increzator\increzatoare in pe viitor happy

| abcdefghijk1234567891011121314151617 a răspuns:

Eu nu cred ca cititul este pentru tocilari,Asta e parerea unora. Mie nu mi se pare ca e corecta,deoarece cei care citesc se documenteaza,invata cuvinte noi si vor fi mult mai inteligenti decat ceilalti care nu citesc. Poate ca rezultatele nu se vad imediat, dar in cativa ani, cei care citesc ii vor depasi pe ceilalti.

| AdelinaPaula a răspuns:

Sunt doar niste inculti care nu au ce face, doar ca sa`si bata joc de bietii copii care chiar vreau sa devina ceva in viata.
Asta este parerea meahappy

| AndraKame a răspuns:

Este pierderea lor, asta in mod clar. Oamenii care spun asa ceva dovedesc ca(virgula) coeficientul lor este caracterizat printr-un numar mic iar vocabularul lor de unul si mai mic.Deoarece cititul ajuta la perfectionarea vorbirii si imbogatirea vocabularului, lucruri esentiale in viata de zi cu zi, pentru ca in viata se vor lovi de fel si fel de situatii iar cand celalalt intrelocutor va observa ca acesta nu stie sa lege 3 cuvinte, multe oportunitati vor pica.Nu te lua dupa ei si crede-ma nu conteaza opinia lumii atata atimp cat nu sunt persoane importante tie si daca chiar ar fi nu te-ar numi niciodata asa, lasa-i sa zica ce or vrea si ai sa vezi ca vei ajunge mai departe decat vor putea ei spera vreodata. Bucuria unei cartii bune este remediul plictiselii, al stresului si al problemelor din afara lumii cuprinsa intre cele doua coperte.Eu pot spune ca sunt o mandra cititoare in limba romana si de 4 ani ma bucur si de cititul in limba engleza care este noua mea pasiune! Nu te lasa descurajata si continua-ti lectura in pacewinking!

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Probabil că ei chiar nu ştiu să citească, nu-mi pot explica, cum ceva aşa de frumos ca şi cititul, de fapt, nu...ca şi cărtile.şi analiza lor. poate să fie urât, sau pentru tocilari.happy

Este doar dorinţa de a rămâne în "bisericuţă".happy Impresia de turmă şi dacă nu faci ca ei, te exclud şi toate cele.
Anyway, puţin îmi pasă ce cred ei despre cărţi, sau despre cei care citesc cărţi. Dacă ei nu ştiu să aprecieze munca unui om.să se ducă învârtindu-se.winking

| LenaCresida a răspuns:

Sa-ti spun siner, imi place mult sa citesc. foarte multt.eu sunt de statura medie, port ochelari, am parul scurtsi am note foarte bune la scoala. fiind ca imi place sa citesc, si am si note bune, toti cologii ma fac tocilara, si chesti de genu`... daca ti s-a intamplat asa ceva, te rog frumos, nu-i lua in seama. sa stii ca celor ce le place sa citeasca sunt oameni adevarati, care vor mai mult. daca iti place sa citesti ai imaginatie, vocabular. pot sa-ti spun din experienta proprie, sau ma rog, a unei prietene, ca dupa ce a inceput sa citeasca, a avut note si vocabular vizibil mai bun. am vazut din celelalte intrebari ca ai citit `` Cei trei muschetari ``. Am citit=o si mi-a placut. te sustin sa citesti mai mult si mai mult... si, pe scurt, esti un om adevarat.

| Weeedha a răspuns:

Irelevant!
Cei care citesc sunt inteligenti in devenire! ♥

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oameni care spun ca cititul este pentru tocilari sunt oameni care nu gandesc.

| Th3Public3N3MY a răspuns:

Buna ღღkคrinค19ღღ! Nu! Cititul nu este pentru tocilari! Cei care spun ca cititul este pentru tocilari sunt niste prosti, care nu stiu ce este o carte si cat de interesanta este! Cititul este foarte bun pentru cultura ta generala. Daca te face cineva tocilar/tocilara si sitii alta limba(asta daca citesti si inveti), le vorbesti in acea limba si sa vezi ca or sa ramana gura-casca. Eu iti recomand sa citesti! Daca te apuci de o carte interesanta, iti spun din propria experienta, nu o mai lasi! Funda?

Paste fericit si multe bucurii! kiss

| 2ochicaprui a răspuns:

In mod sigur sunt oameni lipsiti de cultura care incearca sa-i denigreze pe cei care isi dau interesul sa aiba ceva in caphappy

| ღღkคrinค19ღღ explică:

Multumesc pentru raspunsuri, mai astept, va promit ca cel mai bun va primi funda, iar restul vot.

| E8841942 a răspuns:

Eu tot sunt unul care spune asemenea lucruri.Bravo celor care citesc lasa citeasca si pentru mine big grin(am glumit) TREBUIE FIECARE SA CITEASCA MACA 10 pagini pe zia asa fac eu.

| ire a răspuns:

Prosti