| xoxo131 a întrebat:

Credeti ca cititul ajuta?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, cred ca este cea mai buna metoda de a invata informatii noi. Cu cat ai mai multe informatii, cu atat este mai bun si imi pregatit. Ignoranta te face manipulabil si trebuie combatuta. Nimeni nu se naste invatat, dar invatarea, in fiecare zi a vietii, ne face oameni adevarati.
Citesc de 28 de ani, nu cred ca a existat o zi in care sa nu fi citit macar cateva randuri pentru placere si informare. Sunt mandra de asta si o sa fac asta toata viata. Imi pare rau ca timpul nu-mi ajunge pentru a citi tot ce mi-as dori.

11 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Da.Iti dezvolta intelectul si imaginatia.Bine,depinde si ce citesti. Daca citesti Click si Popcorn nu inveti nimic altceva decat sa te uiti la poze si sa citeste propozitii elementare cu subiect si predicat
Bibloteciile alea pustii sunt raiul pe pamant al cunoasterii. Aveam o perioada in care practic mergeam pe fiecare raft si alegeam cate o carte la intamplare, fara sa o deschid, fara nimic.Si cand ajungeam acasa vedeam ca luasem poeziioh go on

| Ioanaa_5834 a răspuns:

Da te ajuta la mai multe lucriri:sa inveti sa citesti mai bine, cu intonatie, sa scrii corect. Te mai ajuta si sa iti imbogatesti imaginatia cu fel de fel de lucruri, mai ales din basme si din romane. daca citind o carte te poate ajuta si in viata de zi cu zi.Iti ofera multe informatii pe care nimeni altcineva nu ti le poate povestii si stii vorba aia "ai carte, ai parte" asa e si aici.Si fiecare om trebuie sa invete de cand s-a nascut pana moare.

| soare a răspuns:

Dap ajuta la dictie in primul rand

| aliyna a răspuns:

Da, cititul ajuta, nimeni nu s-a inascut invatat.Citind cat mai mult acumulam informatii care ne vor fi folositoare in viata.

| lallyy a răspuns:

Da

| lallyy a răspuns:

La imbogatirea vocabularului

| ramona11ramona a răspuns:

Da, cred ca este cea mai buna metoda de a invata informatii noi. Cu cat ai mai multe informatii, cu atat este mai bun si ami pregatit. Ignoranta te face manipulabil si trebuie combatuta. Nimeni nu se naste invatat, dar invatarea, in fiecare zi a vietii, ne face oameni adevarati.

Citesc de 28 de ani, nu cred ca a existat o zi in care sa nu fi citit macar cateva randuri pentru placere si informare. Sunt mandra de asta si o sa fac asta toata viata. Imi pare rau ca timpul nu-mi ajunge pentru a citi tot ce mi-as dori.

| CursedBlackTiger a răspuns:

Pai depinde ce citesti. Daca citesti reviste de moda nu te ajuta cy nimic.De exemplu daca citesti romane descoperi cuvinte noi etc
Sper ca am fost de ajutorhappy

| G0oLaN a răspuns:

Da dar nu prea insistent pe urma iti striki ochii!tongue:X

| Mik3_3321 a răspuns:

Cititul ajuta extraordinar de mult

| Sanda25 a răspuns:

Cum sa nu te ajute? Cunoasterea o capeti din citit. Dorintele apar din citit. Puterea o capeti tot de acolo. Cu cat asimilezi mai mult cu atat esti mai puternic.