| blackyblack a întrebat:

Voi ce credeti..de ce copii care mai citesc sunt cosiderati "tocilari"?

Răspuns Câştigător
| Rose123 a răspuns:

Pentru ca traim intr-o lume in care conteaza mai mult cu ce te imbraci si cat de popular esti decat ceea ce stii. Pentru ca adolescentii si chiar si unii adulti isi aleg prietenii in functie de aparente sau de cat de mult ii pupa-n fund. Si, bineinteles, pentru ca oamenii adora sa puna etichete si pentru ca unii chiar iau in seama asta! Urmeaza-ti propiul drum, nu te uita la altii si nici la etichetele care ti se vor pune. Ce conteaza mai mult? Cultura ta sau imaginea care o ai in fata unor oameni care nu valoreaza?

14 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Cei care citesc nu se numesc tocilari! Cei care nu înţeleg ce citesc şi sunt nevoiţi să citească 1-2-3 ori până pricep despre ce e vorba!

| Trandafiiiiiiiiiiiraș a răspuns:

Multi nu cunosc sensul cuvantului astuia.Si mie imi place sa citesc.As putea spune chiar ca unii poate sunt invidiosi si nestiind alt cuvant decat pe asta il epuizeaza la maxim.
A fi tocilar inseamna de fapt sa inveti lectiile pe dinafara, mecanic fara sa patrunzi in esenta lor.

| JustMusic a răspuns:

Findca exista persoane retardate pentru care cititul e o crima. Unii oameni adora sa puna etichete.

| TheStory a răspuns:

Pentru ca asa e rasa umana.
Mai vrei si alte motive?

| fadnox a răspuns:

Tocilar e cel care invata pe de rost, ca papagalul, fara sa inteleaga ceva din lectie; nicidecum cel care citeste

| Salahadin73 a răspuns:

Pentru ca ''normalul'' in randul multora dintre adolescentii retardati de astazi inseamna sa fii semi-analfabet, asculti manele, si sa nu pui mana pe carti.

| Antoniacopiluța a răspuns:

Si eu sunt considerată asa, fiindcă invăt, că unii spun " Eu sunt mai bun ca tine si stiu mai multe" dar nu este asa. Părerea mea este că sunt invidiosi, vor să se creadă mai mari.Dar eu nu ii bag in seamă.

| SecretLady91523 a răspuns:

Pentru ca niste inculti "tarii" care nu sunt in stare sa o faca sunt cv gen: De ce sa par eu prost cand pot sa il fac pe el tocilar.

| ralluca15lp a răspuns:

Pentru ca toti cei care ii vad ii vad citind si considera ca ei invata mereu

| blackyblack explică:

Mda..am patit asta in ultimii 2 ani si la un moment dat am inceput sa ma intreb '' oare sunt eu o ciudata?'' am vrut sa vad si parerea voastra.

| Cosmin86 a răspuns (pentru blackyblack):

Nu esti ciudata, e foarte ok, citeste in continuare

| BuBuMik95 a răspuns:

Pentru ca aceeia care nu citesc se simt inferiori asa ca prefera sa-i traga si pe ceilalti dupa iei facand misto.

| LiveLoveLaughhh a răspuns:

Pentru ca lumea se prosteste pe zi ce trece happy. Si pentru ca unii in loc sa recunoasca faptul ca ei sunt prosti, dau vina pe ceilalti ca sunt mai destepti cum s-ar spune laughing. Nu ii baga in seama! Invidia e mare oh go on.

| dutzu0902 a răspuns:

Deoarece ceilalti copii din jurul lui sunt gelosi pe el fiindca are o minte stralucita si stie so foloseasca.Cei care fac un copil tocilar doar pentru ca citeste si invata sunt niste copii cu un intelect mai scazut si care nu pot face ce poate face copilul,, tocilar,,. Ma aflu in aceiasi situatie, dar nu ii bag in seama...majoritatea care fac pe altcineva tocilar sunt niste inculti care nu stiu nimic.