| anonim_4396 a întrebat:

Ce e aia o placă de sunet "dedicată"? Cum adică dedicată?

Răspuns Câştigător
| faramatania a răspuns:

Ce este o placă de sunet? dedicată?
O placă de sunet este un dispozitiv instalat în computer care procesează informațiile dintr-un program de computer, precum un player media, apoi trimite un semnal audibil către difuzoarele computerului. Unele plăci de bază dispun de capacități de redare a sunetului încorporate, dar de cele mai multe ori computerele dețin o placă de sunet dedicată, care, de obicei, îmbunătățește calitatea sunetului pe care computerul îl poate produce.

| trolololo a răspuns (pentru faramatania):

Unele placi? TOATE au placa integrata. Foarte puține au dedicata. Ai informații eronate.

| faramatania a răspuns (pentru trolololo):

Măi trolololo, pentru răspunsul meu, la o întrebare care nu-ţi aparţine, nu ţi-am cerut părerea.Descurcă-te altfel, dacă faci exces de cunoştinţe.Ok?

5 răspunsuri:
| Seby80 a răspuns:

In ziua de azi toate placile de baza au intregrate sunetul pentru 3.1. Dar, daca vrei o calitate mult mai buna, si de exemplu boxe 10.2, adica esti fanul muzicii. Iti recomand o placa de sunet dedicata. Dedicata = separata, o cumperi tu, special pentru sunet.

| trolololo a răspuns:

Dedicata, adică cumperi separat placa de sunet. De obicei oferă calitate mai buna a sunetului, însă numai cele mai scumpe, plăcile ieftine sunt la fel de bune ca cele integrate în placa de baza. Unele sunt chiar mai proste.

Îți cumperi o astfel de placa dacă ți s-a defectat cea integrata sau ești gamer sau cinefil și vrei sa ai un sunet mai bun. Evident e nevoie și de niște difuzoare bune sau căști de calitate.

| DEXTER666 a răspuns:

Termenul "dedicat" se foloseste foarte mult in iT in momentul de fatabig grin se refera la o componenta care nu este integrata. Aproape toate placile de baza au placa de sunet integrata ba unele chiar si placa video integrata. Aceste elemente integrate sunt de o calitate medie slaba. Sincer pentru ce foloseste un utilizator obisnuit o placa de sunet este suficienta cea inegrata. Daca vrei sa folosesti calculatorul intr-un studio audio sau vrei sa iti conectezi cine stie ce sistem audio de mii de euro la pc... atunci poti investii intr-o placa de sunet dedicata.