| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Ce este convectia de consum electric? Pe site-ul furnizorului de energie electrica(E-on) imi spune ca nu am setat inca o "convectie electrica"? O fi insemnand asta ceea ce cred au, adica sa introduc o limita aproximativa de curent pe care consider ca l-as consuma lunar?

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"convectie electrica" - rili?

ia inlocuiește tu al 2 lea "c" cu un "n" și vezi ce iese

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru sierra1):

Stiam ca nu suna bine insa nu prea mi-a pasat ca sa ma corectez, asa ca l-am postat asa fara a mai arunca un ochi peste cuvantul alawinking Dar ma bucur ca-mi sariti pe cap! Desigur, nu cu raspunsuri la intrebarea mea, ci cu remarci culte cu privire la faptul ca am folosit "convectia" in loc de "conventia". Lmao

| KR0N5TADT a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Adică, ești destul de incult. Și mândru de asta.

| sierra1 a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Nu ești la prima:

https://www.tpu.ro/......-electric/

reformulezi și ajutăm cu plăcere

| Frank51 a răspuns:

Convecție înseamnă mișcarea aerului ce tine de dinamică, curentul se măsoară în kWh și de regulă la o casă normala este între 150-200kWh.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru Frank51):

M-am incurcat, my bad.
Oricum, mersi de raspuns.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Energia se masoara in kWh.
Curentul electric ( mai exact intensitatea lui ) se masoara in Amperi ( A )

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Energia se măsoară în jouli happy
Curentul electric consumat îl măsurăm în Wh, poate fi măsurat și în Ah dar trebuie ținut cont de tensiune atunci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Energia ( puterea/lucrul ori timpul ) se masoara in jouli, in calorii, in wati*secunda, in kWh, in electron-volti ETC

kWh este o unitate de masura a energiei, nu a curentului.

Wh este unitate de masura pentru energie

Ah este unitate de masura pentru capacitate electrica ( q =i*t )

Curentul electric are mai multi parametri masurabili : intensitate, densitate, frecvtenta, faza, amplitudine ( care si ea e de cateva feluri) adancime de penetrare, viteza, etc
Intensitatea curentului electric se masoara in amperi, nu in wh si nici in ah

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect.

Însă unde am pomenit eu de intensitate? Intervenția ta nu se leagă de niciun aspect, eu vorbeam de putere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Ai pomenit curent.
Nu ai zis putere sau energie.

Indifierent, Nici unul din parametrii curentului nu se masoara in wh sau ah.

Puterea e altceva,
Energia e altceva

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu suntem la școală, incercam să-i explic omului pe limba lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Da, am inteles unde bati, doar ca ai continuat sa sustii informatii incorecte
Unii le iau de bune.

Si nu era asa de pedant sa zici energia electrica in loc de curent.

Nu e un neologism exotic, asa apare si pe factura de la furnizorul de energie electrica.
Clar offtopic ( amandoi )

| KR0N5TADT a răspuns:

Bă, tu ai habar ce scrii? Nu cred. Las-o dracu' de convecție, că te faci de râs. De fapt, te-ai făcut deja. laughing