| Mihai651 a întrebat:

Ce este deismul? adica crezi in dumnezeu ca fiind gen natura sau chestii de astea nu ca intr-o divinitate, nu? Panteismul la fel? care e diferenta dintre ele?

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Tocmai ti-am spus mai sus :)) nu cred in fantome, supernatural, superputeri etc DA fara super puteri!

https://www.youtube.com/watch?v=9D05ej8u-gU&t=153s

11 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Deism - Crezi in Dumnezeu/Divinitate, dar nu intervine in creatie. Asta explica saracie, boli etc. A creat tot, exista dar nu intervine.
Panteism - Crezi in Dumnezeu/Divinitate care face parte din tot. Adica Dumnezeu este in noi toti, in livada de pe deal, in floarea de pe drum.

| Mihai651 explică (pentru N0xEterniS):

Este in noi toti, dar nu ca o divinitate, adica in patenism nu cred ca vrea sa zica ca dupa viata Dumnezeu ne duce in rai sau alte chestii! nu-i asa?

| N0xEterniS a răspuns (pentru Mihai651):

Nu. Nu exista rai sau iad, e o credinta mai stiintifica. Dupa moarte atomii se imprastie peste tot si tu devii una cu natura, la fel si planeta noasta, la fel si sistemul solar, toti facem parte dintr'un intreg.

PS: Nu e ceea ce cred, spun din ce stiu.

| Mihai651 explică (pentru N0xEterniS):

Adica mai pe sucrt ce se intampla dupa moarte din punctul de vedere al astora? ca nu inteleg, cum adica devii una cu natura?

| N0xEterniS a răspuns (pentru Mihai651):

Vezi steaua aia mare de pe cer? Are aceeasi atomi ca si tine. Ingredientele care au format steaua aia sunt si in tine, toate au pornit din acelasi loc, toate fac parte din acelasi univers. Cand mori, atomii tai se imprastie/disperseaza ajutand la formarea altor stele.
In corpul tau se afla in jur de 9, 5% hidrogen si 18, 5% carbon, ingrediente care se afla in cantitati uriase in stele.

| Mihai651 explică (pentru N0xEterniS):

Aa,credeam ca zici de reincarnare ca ma aruncam de pe geam,da asa da, total de acord, deci panteistii vor sa zica dupa ce mroi nu se intampla nimic si ca atomii tai ajuta la formarea altora stele, nu? iar panteistii astia cred in divinitate adica un mos cu barba sau in ceva care nu e supranatural si numesc Dumnezeu pe univers si natura? adica ceva care nu e magic si supraomenesc, asa-i?

| N0xEterniS a răspuns (pentru Mihai651):

Totul face parte dintr'un intreg, dupa cum am spus e mai stiintifica, nu cred in mos cu barba, reincarnare, rai & iad, diavol etc.

| Mihai651 explică (pentru N0xEterniS):

Dar zi simplu,te rog, fara alte bajbaieli adica nu cred in divinitate cu super puteri, cred in dumnezeu dar dumnezeul ala ar putea fi numit si scaun, adica ceva fara super puteri, exact asa-i? scuze poate ma repet dar mi se pare ca inca nu am inteles exact! deci ceva fara super puteri, nu? doar atat vreau sa stiu

| Mihai651 explică (pentru N0xEterniS):

Dar ceva voia sa zica Einstein prin spirit superior noua si ca vrea sa stie cum gandeste dumnezeu? adica tot asa cum gandeste universul cum ar fi si tot asta fiind considerat si spirit? iti dau si funda la raspunsul de adineaori te rog sa-mi raspunzi si mie!

| N0xEterniS a răspuns (pentru Mihai651):

Nu ai citit tot citatul ci doar partial, e luat din context, uite tot citatul :

I want to know how God created this world. I'm not interested in this or that phenomenon, in the spectrum of this or that element. I want to know His thoughts, the rest are details.

Spune ca de fapt el este un teoretician si nu un experimentalist. El de obicei cand spunea 'God' se referea la legile universului, la legea gravitatiei, la legea atractiei, legea polaritatii, legea vibratiei etc legii ce nu pot fi schimbate.
Conceptia lui de 'God' era 'Spinoza's God', o deitate antropomorfa care a creat legile universului si a pus totul in miscare, fara a se mai implica vreodata. In aceasta conceptie, legile universului sunt 'gandurile lui dumnezeu-god', de aici afli ce a vrut el.

| Mihai651 explică (pentru N0xEterniS):

Ok,dar tot el a zis ca stiinta fara religia e schioapa de ce oare? cand el nu credea in religie, din cauza ca daca nu se inventa religia poate oamenii de stiinta nu mai descopereau teoria evolutiei si restul? si inca ceva ca iar m-ai derutat, pana la urma el credea intr-o divinitate cu super puteri sau nu? sau doar universul s-a autocreat si el numeste dumnezeu acest univers? scuze dar sunt bulversat

| N0xEterniS a răspuns (pentru Mihai651):

Tocmai ti-am spus mai sus :)) nu cred in fantome, supernatural, superputeri etc DA fara super puteri!

https://www.youtube.com/watch?v=9D05ej8u-gU&t=153s