| RAY a întrebat:

Ce parere aveti despre panteism? Aceasta divinitate nu raspunde la rugaciuni,nu face miracole, este insati natura
Panteismul este o concepție filozofică monistă care identifică divinitatea cu întreaga materie și universul. Sau cum spunea Spinoza: Deus sive Natura („Dumnezeu sau Natura", pentru Spinoza Dumnezeu fiind Natura).[1]

https://ro.wikipedia.org/wiki/Panteism

Răspuns Câştigător
| FaraNume1245 a răspuns:

"Panteismul nu explica si nu poate explica satisfacator si suficient existenta inteligentei si a moralei si deci e incomplet si eronat."
Care ar fi o explicație satisfăcătoare? O ființă care a existat dintotdeauna și va exista întotdeauna a creat Universul și încă mai creează? Nu, mulțumesc.

3 răspunsuri:
| FaraNumePls a răspuns:

Dacă nu răspunde rugăciunilor tind sa cred ca nu are cu ce sa ma ajute. Dar ideea e interesanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiam despre asta, oricum asta tind sã cred cã este adevãrat. Totusi creatorul nu poate fi in afara universului, el este insusi universul(creatia).
Precum in ceruri, asa si pe pãmânt.

| Golyat18 a răspuns:

Daca nu raspunde rugaciunilor care e folosul? Doar asa ca principiu e inutil adica ori cu ori fara aceasta credinta esti tot acolo.