| iwantananswer a întrebat:

Ce este paypal?

Răspuns Câştigător
| CarcotasulVesel a răspuns:

Wow, nimeni nu stie raspunsul real, wow
paypal e un system de plati on-line, DA, DAAAR, raspuns incomplet
este de asemenea UN SYSTEM PROTEJAT DE PLATI ON-LINE
ce e aia?

era o vreme cand spargeai un site de p0rn si luai datele de carti de credit de la toti clientii si apoi le luai banii din cont sau macar faceai cumparaturi pe net
in ziua de azi, cu toate ca e mult mai greu, totusi nu e imposibil (phishing sites de exemplu, si altele)

moment in care, cum te protejezi impotriva la asta?
printr-un system de payment care NU poate fi folosit de altcineva, din cauza ca nu bagi nici un fel de date in afara paypal-ului:

https://www.youtube.com/watch?v=IWbSqxHpwr0

la momentul platii, site-ul de vanzare a trimis clientul la site-ul paypal unde DOAR ACOLO s-a facut authentificarea si si-a bagat cardul bancar, cu alte cuvinte pe site-ul de vanzare nu exista nici un fel de informatie relativ la cardul cumparatorului si deci un eventual hacker nu are ce sa fure, si ar trebui sa sparga paypal-ul, iar asta e absolut imposibil pentru ca ei practic asta vand (securitate)

| iwantananswer explică (pentru CarcotasulVesel):

Saluuut,multumesc mult pentru raspuns, dar poti sa imi spui ce este si pay-safe si care este cel mai bun dintre ele?

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru iwantananswer):

Cred ca, paysafe, din cauza ca simuleaza un card bancar, deci poti sa faci plati, ORIUNDE

totusi, doar cred, am notiuni generale despre chestiile astea, din pacate am niste probleme personale care nu imi permit sa vad pe "pielea mea"

| iwantananswer explică (pentru CarcotasulVesel):

Oricum multumesc mult de raspuns, m-ai ajutat enorm!

7 răspunsuri:
| ℓαυяα a răspuns:

Serviciul oferit de PayPal.com functioneaza ca un cont bancar, singura diferenta este ca printr-un cont PayPal totul se realizeaza electronic, din fata calculatorului, prin intermediul unei conexiuni la Internet. Un utilizator care isi deschide un cont Paypal si-l poate incarca cu o anumita valoare, pentru acest lucru folosindu-se de un card bancar compatibil cu platile online. Banii vor fi retrasi automat din contul traditional si mutati in cel electronic.

Ai mai multe detalii aici:
http://www.spiritus.ro/plata_paypal.htm

| ShadowLoleris a răspuns:

PayPal este la fel ca și PaySafe. Poți face plăți online. PayPal a fost cumpărat de compania eBay. Există și un card PayPal!

| jakkyjakk a răspuns:

Paypal este un sistem de plati online happy

| jakkyjakk a răspuns:

Un site de plati online ☺ funda?