| Alexutzuxx a întrebat:

Ce este speologia? dar zoologia?

17 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Cuvântul speologie este alcătuit din două rădăcini greceşti : spelaion - cuvântul grecesc pentru peşteră şi logos - ştiinţă. Prin urmare speologia este ştiinţa care se ocupă cu studiul peşterilor sau după cum spune Emil Racoviţă este "ştiinţa golurilor subpământene".

Speologia, ca ştiinţă pluridisciplinară, reuneşte discipline ca biologia, geologia, hidrologia, meteorologia, topografia, arheologia, paleontologia, sedimentologia, geomorfologia, fotografia si multe altele care împreună încearcă să aducă la lumină tainele păstrate în întunericul cavernelor.

Zoologia este o ramură a biologiei care se ocupă cu studiul organismelor care sunt încadrate în regnul Animalia. Actual, organismele sunt clasificate în 5 regnuri: Monera, Protozoa, Fungi, Plantae și Animalia. Termenul de zoologie provine de la cuvintele grecești zoon = animal și logos = stiinta. Zoologia studiază structura, funcțiile, comportarea, dezvoltarea, filogenia, clasificarea, distribuirea, și utilizarea animalelor. La dezvoltatarea Zoologiei au adus contribuții remarcabile și cercetările unor savanți români, precum Emil Racoviță, Grigore Antipa și alții.
ZOOLOGÍE s.f. Știință care se ocupă cu studiul animalelor, cercetând structura, dezvoltarea, modul de viață și relațiile lor cu mediul, precum și cu răspândirea, filogenia și clasificarea lor teoretică și practică.
Sursa: Wikipedia
Bafta!

| ionut1980 a răspuns:

Speologia este stiinta care se ocupa cu studiul pesterilor, iar zoologia cu studiul animalelor.

| ioanaioana a răspuns:

Speologia este stiinta care are ca obiect explorarea și studiul complex al peșterilor si zoologia este stiinta care se ocupa cu studiul animalelor, cercetând structura, dezvoltarea, modul de viață și relațiile lor cu mediul, precum și cu răspândirea, filogenia și clasificarea lor teoretică și practică.

| IonutGosa a răspuns:

Speologia care se ocupa cu studiul complex al pesterilor si al vietuitoarelor din mediul subteran.
Iar Zoologia este iinta care se ocupa cu studiul animalelor, cercetand structura, dezvoltarea, modul de viata si relatiile lor cu mediul, precum și cu raspandirea, filogenia și clasificarea lor teoretica si practica.happy

| AngieT a răspuns:

Speologia-stiinta ce se ocupa cu pesterile, zoologia- stiinta ce se ocupa cu animalele happy

| 13DoXy13 a răspuns:

Pai...la speologie studiezi pesterile, la zoologie animalele si la biologie planele.

| AlWaYsSmYlE a răspuns:

Speologia este studiul persterilor si e tot ce inseamna ele iar zoologia se ocupa cu studiul animalelor:X

| Smile94 a răspuns:

Speologia este stiinta care se ocupa cu studiul pesterilor iar zoologia se ocupa cu studierea animalelor

| OanaVlad a răspuns:

Speologia - stiintele pamantului ( solului )
zoologia - stiintele animalelor tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De dictionar ai auzit?

| LoveMadScience a răspuns:

Speologia este stiinta care se ocupa cu studiul pesterilor iar zoologia este stiinta care studiaza animalele.kiss#Sper ca te-am ajutat.

| alina0 a răspuns:

Speologia- este stiinta care se ocupa cu studiul pesterilor
Zoologia-este o ramura a biologiei care se ocupa cu studiul animalelor
Funda?big grin

| Catalina13_8929 a răspuns:

Zoologie=studiul animalelor
speologie=studiul protejarii naturii

| Clauditza_6664 a răspuns:

Buna.Speologie= Știință care are ca obiect explorarea și studiul complex al peșterilor. Zoologia= Știință care se ocupă cu studiul animalelor, cercetând structura, dezvoltarea, modul de viață și relațiile lor cu mediul, precum și cu răspândirea, filogenia și clasificarea lor teoretică și practică. Fundita?

| Clauditza_6664 a răspuns:

Buna.Zoologia=. Știință care se ocupă cu studiul animalelor, cercetând structura, dezvoltarea, modul de viață și relațiile lor cu mediul, precum și cu răspândirea, filogenia și clasificarea lor teoretică și practică.
Speologia= Știință care are ca obiect explorarea și studiul complex al peșterilor. Fundita?