| Shimax a întrebat:

Ce este un salvamontist? Ce activitati desfasoara?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Salvamontistii sunt persoane care merg pe munti/drumetii sa-i caute pe cei care se pierd (detin echipaj corespunzator). Sunt cazuri in care merg cu cainii sau elicopterul si salveaza omul in orice situatie ar fi chiar daca se afla agatat de o creanga intr-o prapastie.

3 răspunsuri:
| Aleeeeeexandra a răspuns:

Salvamontistul este o persoana care ii salvează pe cei rataciti pe munte, pe cei surprinsi de avalanse, viscole etc.

| NoChanceForUs a răspuns:

Salvamontist(salva=a salva; montis-munte-ce basme zic eu) este persoana cre salvează muntele de fripturiștii puși pe grătare care aruncă gunoaiele prin copaci.
Practic acești salvamontiși împing oamenii în prăpăstii sau îi jupoaie de vii și-i dau mâncare la urși.

| cristi111 a răspuns:

Salvamontistii sunt oameni pregatiti pentru activitati de salvare pe munte.De ex: Daca esti ratacit pe munte poti sa ii apelezi si ei vor veni in zona in care esti. Ei au rolul sa stabileasca cele mai bune trasee pentru cei care fac excurstii pe munte.