| adrian5 a întrebat:

Ce este un tehnician in administratie?

Răspuns Câştigător
| Emilian86 a răspuns:

Tehnician in administratia publica
Obiective :
- utilizarea echipamentelor birotice şi a softurilor specifice in activitatea de secretariat si de contabilitate;
- redactarea, primirea, trierea şi transmiterea corespondentei;
- organizarea intalnirilor / sedintelor de lucru;
- desfasurarea activ. specifice de relatii publice si protocol;
- activitatea de documentare (culegere, selectarea, difuzarea si clasarea documentatiei / informatiilor);
- aplicarea legislatiei referitoare la functionarul public si administratia publica;
- integrarea in cultura organizatiei şi în viata profesionala.

Continut tematic:
- comunicare si numeratie;
- utilizarea calculatorului si prelucrarea informatiei;
- comunicare in limba straina;
- managementul calitatii;
- lucrul in echipa;
- inregistrarea evenimentelor si tranzactiilor în contabilitate;
- comunicarea organizationala;
- planificarea si coordonarea activitatii organizatiei;
- utililizarea legislatiei in administratie;
- relatii publice si de protocol;
- reflectarea in contabilitate a evenimentelor si tranzactiilor;
- utilizarea metodelor si tehnicilor fiscale;
- monitorizarea corespondentei si evenimentelor speciale.

Durata de pregatire:
- 1080 ore total
- instruire teoretica: 360ore
- instruire practica : 720 ore

Actele necesare:
Copia actului de identitate, cerere de inscriere la curs, copia dupa diploma de studii, adeverinta care sa ateste starea de sanatate corespunzatoare, Curriculum Vitae.

Acreditare:
Programul de de formare profesionala pentru Tehnician in administratia publica este autorizat de CNFPA. La absolvire se va elibera un certificat de absolvire si un supliment descriptiv in care sunt prevazute competentele dobandite

3 răspunsuri:
| Annd a răspuns:

Unu care o sa moara de foame laughing

Răspuns utilizator avertizat