| waXonwaXoff a întrebat:

Ce exprima(arata) timpul perfect compus(aflat la modul indicativ)?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Timpul perfect compus- exprima o actiune trecuta si determinata in momentul vorbirii.Ex:A invata-eu am invatat,tu ai invatat,el/ea a invatat,noi am invatat, voi ati invatat, ei/ele eu invatat. sper ca te-am ajutat pup:*

| ionutzul31 a răspuns:

Nu stiu din astea

| NomGol a răspuns:

Este format cu ajutorul vb auxiliar a avea
ex:am visat(am).Ai dormit(ai), etc

| RrreeallTtiiMee a răspuns:

O actiune terminata/.Am aratat/

| LuwSkate a răspuns:

Timpul perfect compus la modul indicativ arata actiunea care se desfasoara inainte de momentul vorbirii(exemplu:am ajuns)

| bellamihaela a răspuns:

Arata o actiune care a avut loc inainte de mom. vorbiri si s-a terminatwinking funda? happy

| AnnaMaria1999 a răspuns:

Perfectul compus exprima o actiune trecuta si incheiata in momentul vorbirii. Perfectul compus este format din : forme specifice ale verbului a avea + participiul verbului de conjugat.

Funda? happy