| Vali215 a întrebat:

Ce face un pregatitor vopsitor? Vopsitor stiu, dar nu inteleg partea cu "pregatitor'.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Curata piesele de vopseaua veche si rugina, pana ramane materialul curat, apoi il degreseaza si-l pregateste de noua vopsire.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pregatitorul repara loviturile, chituieste si aplica grundul, dupa slefuieste apoi vopsitorul termina treaba cu rezultatul final.

| viavo a răspuns:

Curata, degraseaza, chituieste si finiseaza piesele care uremeaza a fi vopsite, practic asta face un thinichigiu auto inainte sa se duca masina la vopsit.

| Violleta2022 a răspuns (pentru viavo):

Depinde cat de mare este compania!
Fiindca un tinchigiu auto, are obligatia sa si indrepte bara-tabla sau materialul care urmeaza sa fie vopsit, cand un pre-vopsitor doar pregateste acea piesa de vopsire, fara sa indrepte si sa alinieze piesa.

| viavo a răspuns (pentru Violleta2022):

Pre vopsirea e una si pregatirea pentru vopsire este alta.

| sierra1 a răspuns:

Degresare-sablare in termeni clasici "freci piesa până lucește"

| Sofer a răspuns:

Pregătește mașina de vopsit.