| Razvan_Steffan_1992 a întrebat:

Ce imi recomandati sa iau sau sa fac pentru a imi antrena memoria, nu stiu de ce dar imi e foarte greu sa invat definitii si formule..

17 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu iau memo plus student cand sunt in sesiune, nu neaparat pentru memorie cat ca-mi creste capacitatea de concentrare si pot sa invat mai mult timp fara sa iau pauza

| Razvan_Steffan_1992 explică (pentru Adry05):

Unde pot gasi asta?

| Adry05 a răspuns (pentru Razvan_Steffan_1992):

Farmacie

| sadrian46 a răspuns (pentru Adry05):

Nu. Memoria este o rezultantă a unei complexități enorme de procese din creier, iar în farmacie nu există remediu care să le înlocuiască.
Cel mai imortant este nevoia sau motivația de a reține ceva, iar aceea nu se găsește în mod sigur la faramcie.

| Adry05 a răspuns (pentru sadrian46):

Da am zis eu ma ceva de memorie? am si precizat clar ca le iau pentru ca imi dau energie si ma ajuta sa nu obosesc asa repede si sa ma concentrez mai bine si pentru timp mai indelungat

| sadrian46 a răspuns (pentru Adry05):

Ei, dacă le iei pentru aia-aia, și dacă tu crezi că energia și capacitatea de concentrare îți vine de la pastile, ia frate, că după tine și alții ca tine trăiește industria farmaceutică care încasează miliarde de dolari anual.

| Adry05 a răspuns (pentru sadrian46):

Ok

| AvalohAlyn a răspuns:

Buna.Iti recomand Omega 3(ulei de peste) sau lecitina.Sunt suplimente naturale, n-ai de ce sa iti faci griji.Sanatate!

| Neagandalf a răspuns:

Joaca-te jocuri de logica. Jocuri pe telefon gen escape game rooms sau altele. Aceste jocuri iti antreneaza atentia si memoria.
Uita-te la serialul Prison Break, te va inspira mult daca vei fi atent.
Atunci cand inveti, izoleaza-te intr-un loc unde nu iti poate distrage atentia nimic.

Orice sunet sau imagine miscatoare, iti poate distrage atentia, chiar daca tu nu vei baga de seama.
Invata cu pasiune. Motiveaza-te in sine, pentru ceea ce inveti. Defineste-ti un tel.
O tactica de a invata orice, este sa scrii de repetate ori pe o foaie lucrul pe care vrei sa il inveti. (din cand in cand, incerci sa iti amintesti ce urmeaza fara sa te uiti)
Nu face greseala sa iei pastile pentru problema asta. O poti face fara.

| J0B0MAT a răspuns:

Poţi lua vitamine pentru memorie, putere de concentrare.
Indicat ar fi să te apuci de citit cărţi. Care îți plac, uşoare, nu foarte lungi. Cu timpul vei citi mai mult şi îţi va fi mai uşor să reţii ceea ce citeşti.

| MagicOneT a răspuns:

Exercitiu cat cuprinde si poti incerca si ceva suplimente pentru memorie

| Maria3458 a răspuns:

Iau memo plus de la farmacie e eficient

| CosminAka123 a răspuns:

Cea mai buna metoda o reprezinta o alimentatie sanatoasa, consumarea de nuci si alte fructe si legume ce contin vitamine si proteine. Asta pe o durata lunga, pe durata scurta incearca ceva de la farmacie laughing

| DulceataDeCapsuni a răspuns:

Poti sa exersezi mai mult si sa iei lecitina ( pastile care ajuta la tinerea mintii)

| Tobessjd a răspuns:

Încearcă să le reti logic.Ia fiecare 3 cuvinte oprește-te și încearcă să-ti dai seama ce zici.

| hqq135 a răspuns:

Cel mai important în a ține mine este odihna.
Nu te forța să încerci să înveți tot, pentru că o să te extenuezi mult.
Nu învăță mecanic, ci cu legături între ele.
Întreabă-ți medicul de familie dacă ai nevoie și ce pastile ți-ar recomanda, asta în cazul în care vrei să le iei.
Nu te plânge niciodată că nu poți învăța.
Asta înseamnă griji și timp pierdut, deci nu e cazul.
Doar prin exercitiu poti înțelege.
Eu una învăț seara cu ceva piese pe fundal.
Fiecare face ce vrea și cum poate.
Doar nu forța lucrurile, asta-i tot.
Mult succes❤

| costinnn96 a răspuns:

Cel mai usor mod si de durata pentru a imbunatati memoria ar fi sa incerci sa gasesti o logica in orice incerci sa memorezi