| Anna_4461 a întrebat:

Ce înseamnä a se înbolnävi de anorexie? De fapt ce înseamnä anorexie? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| nevertoolate a răspuns:

Ce este anorexia?

Anorexia nervosa este un tip de tulburare alimentara. Oamenii cu anorexie se confrunta cu teama de a se ingrasa. Sunt acele persoane extrem de slabe si mereu preocupate de cantitatea de mancare ingerata. Anorexia afecteaza atata corpul, cat si mintea. Poate incepe cu o dieta si poate continua intr-un ritm necontrolat. Oamenii cu anorexie se gandesc numai la diete, se cantaresc tot timpul si au o imagine distorsionata despre propriul corp. Desi toata lumea le spune ca sunt slabe, aceste persoane se vad foarte grase in oglinda. Anorexia incepe de obicei in anii tineretii. Tratamentul timpuriu poate fi foarte eficient, dar netratata la timp, anorexia poate deveni o afectiune permanenta si in timp poate cauza infometare si probleme serioase de sanatate, printre care: slabirea oaselor (osteoporoza), afectiuni ale rinichilor si probleme cardiace. Exista situatii in care oamenii au murit, ca urmare a gravitatii problemelor cauzate de anorexie. Cu cat este tratata mai repede, cu atat urmarile nu vor fi asa de grave.

Care sunt cauzele anorexiei?

Dezechilibrele alimentare sunt complexe, asa ca specialistilor le este greu sa identifice cu exactitate cauzele. Totusi, acestia au identificat anumite aspecte responsabile pentru anorexie, printre care istoricul familiei, anumiti factori sociali sau trasaturi de personalitate. Anorexicii se regasesc de obicei in urmatoarele situatii:

persoane din familia acestuia au probleme de greutate: obezitate, dezechilibre alimentare sau au dereglari de comportament, sunt anxiosi, depresivi
fac un sport sau au o slujba care necesita anumite dimensiuni corporale: baletul, modelingul, gimnastica
sunt persoane care-si doresc prea exagerat sa arate bine tot timpul, se ingrijoreaza foarte mult de felul in care arata
persoane care se confrunta cu evenimente stresate in viata lor: divort, pierderea unei persoane dragi, etc.
Anorexia afecteaza 1% din populatie si este mai frecventa la tineri si la femei, 9 din 10 persoane anorexice sunt femei.

funda? plz.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gasesti aici: http://www.sfatulmedicului.ro/......rvoasa_27. Numai bine!

| push2gl a răspuns:

lipsa poftei de mancare si duce la o slabire excesiva
http://www.acasatv.ro/......rexie.html

| FoarteLetargic a răspuns:

Anorexia incepe de obicei in adolescenta, cu toate ca nu exista o data fixa la care unele persoane pot avea primele simptome. Femeile sunt mult mai predispose la aceasta boala decat barbatii, 90% din cei afectati sunt femeile. Pesoanele care sufera de anorexie sunt obsedate de diete si greutate. Acestia au o permanenta frica de a deveni obezi si au o imagine distorsionata a propriului corp, se vad grasi, chiar daca sunt foarte slabi.
Funda?happy

Răspuns utilizator avertizat
| Tibi_4641 a răspuns:

Anorexia apare de obicei la fete, deoarece ele se preocupa mereu de silueta, machiaj. look etc. Este o boala in care iti e,, teama " mereu ca te vei ingrasa, deseori ajungand intr-o stare deplorabila numai din cauza asta. [ in 90% din cazuri cei ce au anorexie ajung sa lesine din cauza nemancatului ] E o boala la nivel psihic, de o poti rezolva doar la psihiatru. Este opusul bulimiei! Amandoua fac parte din categoria tulburarilor de alimentatie.
Sper ca te-am ajutat!