| Иαяʋтσ a întrebat:

Ce inseamna,, au tunat si i-au adunat"? E in amintiri din copilarie de Ion Creanga(La cirese)?

3 răspunsuri:
| LuvTH4ever a răspuns:

Este o expresie sise foloseste atunci cand intr-un anumit loc se aduna mai multi oameni asemanatori ( au multe lucruri in comun ). Dar depinde si de contextul in care este, eu ti-am scris sensul de baza al expresiei.

| Nrx_Ady_1999 a răspuns:

Imi puteti da o compunere

| Asofroniei_Leonardo_2000 a răspuns:

Expresia,,au tunat si i-au adunat,, folosita de Ion Creanga in amintiri din copilarie se refera la matusa Marioara si la mosul Vasile care aveau o trasatura in comun.Ambii erau zgarciti.