| GirlWhoLoveMusicbutHateLife a întrebat:

Ce inseamna Prezent Simplu si Prezent Continuu, mi-a dat doamna sa fac un text cu astea.

2 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

La engleză, nu? happy
(Present Simple și Present Continuous)
Present Simple este timpul verbal pe care îl folosești când vorbești despre acțiuni repetate. De exemplu: Merg la școală în fiecare săptămână.
Este format din subiect și predicat(S+vb) I GO to school everyweek.
Present continuous este folosit pentru a exprima o acțiune ce se petrece în momentul vorbirii. De exemplu: Merg la școală chiar acum.
Formare: subiect+verbul a fi+ verb de conjugat+ ing
I AM GOING to school right now.
O zi bună!