| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna  zahar invertit? Am intalnit pe mai multe etichete, in lista de ingrediente.

2 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

E vorba de un zahar mai putin daunator pentru organism, fiindca e descompus in glucoza si fructoza. Nu mai arata ca un zahar obisnuit, are o consistenta vascoasa si o culoare ca cea a mierii. In general se foloseste pentru indulcirea mancarii copiilor mici, dar, avand in vedere ca e mai sanatos, il poti folosi si tu la prajituri, ceai etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Opusul zaharului convertit!