| xNoName95 a întrebat:

Ce materii studiezi la Facultatea de Geografie, specializare stiinta mediului? funda

1 răspuns:
| MariuSSer a răspuns:

Specializarea Geografia mediului va fi structurată pe două module: primii trei ani de studiu oferă o pregatire generală în domeniul ştiinţelor mediului înconjurător (Meteorologie şi climatologie, Hidrologie, Geomorfologie, Biogeografie, Teledetecţie şi aerofotointerpretare, Geografia României, Medii şi regiuni geografice pe Glob, Ecologie, Chimia şi fizica mediului, GIS); aprofundarea problematicii privind calitatea şi protecţia mediului se va realiza în cadrul studiilor de masterat şi doctorat (Evaluări de impact, Zone şi arii protejate, Monitoringul integrat al mediului, Politici şi strategii de mediu, Ecologia aşezărilor umane, Managementul mediului, Economia mediului, Gestiune durabilă a peisajelor etc. ).