| anonim_4396 a întrebat:

Ce-mi puteti spune despre Facultatea de Psihiatrie? happy

Răspuns Câştigător
| cosima11 a răspuns:

Nu exista facultatea de pshiatrie, doar cea de psihologie. dupa ce ai facut 3 ani de psihologie, poti face mai departe master/doctorat si te axezi pe ceva anume.

3 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu exista asa ceva. Psihiatria este o disciplina din cadrul facultatii de Medicina din cate stiu eu. Are legatura cu psihologia medicala.

| JeSa a răspuns:

:))nu există(!), ci a bine punctat ceilalţi:P, urmezi facultatea de medicină sau studiezi psihologia, după care te axezi pe specializare( "psihiatrie" http://ro.wikipedia.org/wiki/Psihiatrie ).:)

mariana
| mariana a răspuns:

Psihiatria este o ramura a medicinei. Pentru a urma aceasta profesie trebuie sa te inscrii la Fac. de Medicina si dupa ce absolvi, faci stagiatura pentru medicina generala si apoi poti sa te specializezi, lucrand intr-o sectie de psihiatrie ca practicant si dand examenul de specializare in domeniul psihiatriei.
Dureaza multi ani pana devii medic psihiatru, daca-ti doresti acest lucru iti urez succes si spor la invatat.