| mariuschakra12 a întrebat:

Ce parere aveti, cum putem demonstra noi ca citatele lui Albert Einstein sunt exact ale lui?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

A fi sceptic inseamna a crede daca ti se ofera dovezi credibile.

Ceea ce afirmi tu nu este scepticism, ci paranoia.

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Exista surse autorizate, controlate de specialisti, care redau afirmatiile lui. Plus ca a publicat el insusi niste carti si poti cita din ele.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru mariuschakra12):

Daca vrei o metoda empirica, scrie citatul in engleza si cauta-l pe Google. Daca nu apare, este un prim semn ca citatul nu este real.

Mai departe, poti intreba pe https://en.wikiquote.org/wiki/Talk:Albert_Einstein daca citatul poate fi in mod realist atribuit lui Einstein. Iar oamenii isi vor spune parerea bazata pe surse de incredere.

Pe scurt: nu culege citate de pe radio sant, alea sunt adesea falsificate. Cauta doar editii academice ale cartilor lui Einstein sau despre Einstein.

Cartile le poti gasi pe books.google.com si scrie clar ce editura le-a publicat si cine este autorul. Pe urma cauti pe Google numele autorului si la ce universitate lucreaza sau a lucrat.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru mariuschakra12):

A fi om de stiinta e o meserie care se invata.

A fi carturar e o meserie care se invata.

Daca nu mai crezi in oameni de stiinta si carturari, ajungi un rebut intelectual.

| doctorandus a răspuns (pentru mariuschakra12):

O gramada de citate dovedite false se afla pe https://en.wikiquote.org/wiki/Albert_Einstein#Misattributed

| doctorandus a răspuns (pentru mariuschakra12):

A fi sceptic inseamna a crede daca ti se ofera dovezi credibile.

Ceea ce afirmi tu nu este scepticism, ci paranoia.

| Wr3nch a răspuns:

Cum poti demonstra ca citatele oricui sunt ale lui?

Răspuns utilizator avertizat