| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot avea imi intarzie menstra de 3 saptamana si am fost la medicul de familie pentru o trimitere la ginecolog si a spus ca nu e nevoie ca e doar o dereglare hormonala, raceala la ovare.sunt virgina, masturbarea(cu degetul pipaind clitorisul) nu influenteaza asta deloc nu? simtome nu am de menstruatie nici acum.nu stiu ce sa fac, dati-mi un sfat, dau fundahappy

7 răspunsuri:
| Epurean a răspuns:

Intarzierea poate fi de la dereglari hormonale sau de la racei.Nu are nici`o treaba masturbarea,putea fi o problema daca ai intretinut relatii sexuale neporotejate. Daca menstruatia este neregulata, pot aparea astfel de intarzieri, insa este bine sa mergi la un ginecolog pentru ca exista tratamente pentru acest lucru.

| Beatrice_5910 a răspuns:

Ar trebui sa mergi la control pentru ca sigur este o dereglare hormonala iar multe persoane au avut de suferit p viitor din cauza aceasta. De exemplu ingrasare, infertilitate. Si ti va da probabil niste medicamente cu putini hormani ( nu anticonceptionale) care sa iti regleze menstruatia. De asemenea si raceala la ovare nu trebuie ignorata.

| brokenkid a răspuns:

Nu ai nimica, sunt baiat dar crede-ma stiu multe despre aceste probleme, s-ar putea sa fie doar o mica dereglare hormonala de exemplu celei mai bune amice din clasa mea i-a intarziat 2 luni si jumatatea, iar ca apoi sa ii vina puternic. oricum o vizita la doctor n-ar strica nici cui. Fata despre care vorbesc are 18 ani ca fapt orientativ, si nu avea in nici un caz copil, sau nastere pierduta, stati relax

| Alessandraaaa a răspuns:

Nu-ti face griji, si eu am avut o intarziere de 4 luni.Tocmai duminica trecuta mi-a venit...si nu am de un an sa zicem ca sunt la inceput...am de 3 ani jum.Este doar o dereglare!

| Flory_2183 a răspuns:

E in regula nu te speria dar nu ar strica un control ginecologic, ceea ce ai tu poate fi o dereglare hormonala sau efectul unui soc emotional sau poti avea chisturi, e mai bine sa mergi la medic pentru ca cred ca o sa ai nevoie si de medicamentatie.ai grija de tine si masturbarea nu dauneazahappy

| ViRuSzZ a răspuns:

Cati ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am menstra de 7 ani si am 16 aniwinking