| RilaIepur a întrebat:

Ce reprezinta ultimele 6 cifre din CNP?

5 răspunsuri:
| Cherilyn a răspuns:

Judetul (01, 02, 03, etc)
NNN este un număr format din 3 cifre din intervalul 001 - 999. Numerele din acest interval se împart pe județe, birourilor de evidență a populației, astfel încât un anumit număr din acel interval să fie alocat unei singure persoane într-o anumită zi.
Iar ultima e o cifra de control care se alfa in relatie cu toate cifrele CNP-ului.
Cifra de control este calculată după cum urmează: fiecare cifră din CNP este înmulțită cu cifra de pe aceeași poziție din numărul 279146358279; rezultatele sunt însumate, iar rezultatul final este împărțit cu rest la 11. Dacă restul este 10, atunci cifra de control este 1, altfel cifra de control este egală cu restul.
winking

| Darcos a răspuns:

Cam mi-au furat raspunsul...
Da-le Funda SI SA SCAPAM DE INTREBARE!

| nicolici a răspuns:

1-sex
77-anul nasterii
07-luna nasterii
25-ziua nasterii
03-judetul nasterii sau judetul unde s-a atribuit prima data CNP-ul (in acest caz: Arges)
001-numar serial incremental
4-cifra de control