| nukeyly a întrebat:

Ce rost mai are sa inregistrezi o factura stornata care "deja este nula", in contabilitate la tine ca si cumparator, daca ai luat ceva din eMAG de +100 lei apoi ai facut retur ti-au dat una de -100 lei. Se poate lega cineva ca nu ai pus in conta ambele facturi?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca factura a fost anulata nu se inregistreaza ci se returneaza, pe cat posibil, emitentului. Eu am lucrat si in comert si, facturile se puneau la cotor. Astazi nu mai este nevoie sa o returnezi pentru ca cele mai multe se emit din computer.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce ai descris tu acolo nu este o factura anulata, este o factura stornata care deja a avut efecte juridice.