Întrebare recomandată | andrei28743 a întrebat:

Dacă firma X are in contul băncii 6000lei, poate merge sa ii retragă pe toți?(la contabilitate va apărea factura ca a închiriat anumite unelte in valoare de 6000lei (2 facturi de 3000)Dar plata trebuie făcută numerar. Este legal?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este legal, dar poate se va inchide contul bancar, in lipsa de bani in cont.
La nevoie se poate lasa o suma minima in cont si patronul firmei sau alta persoana crediteaza firma cu suma diferenta.
Contabilul trebuie sa faca inregistrarile sa fie legale.

| Bizon95 a răspuns:

Mama, chiar iti raspunzi singur, si anume ca ai factura care sa demonstreze ce s-a facut cu banii, asa ca e PERFECT LEGAL

insa nu stiam de limita de 5mii de lei, asa ca ma bucur ca ai pus intrebareawinking

| adryang78 a răspuns:

E perfect legal.
Legea spune că este obligatoriu să faci plata prin virament bancar numai pentru sume care depășesc 5000 de lei.
În extrasul de cont va apărea operațiunea "extragere numerar", care se va opera în contabilitate prin contul 5311(casa) la 5121(banca) sau prin înregistrare succesivă 581(viramente interne) la 5121(banca), apoi 5311(casa) la 581. Este în funcție de soft-ul folosit.
Plata în numerar către furnizorul de produse sau servicii se va înregistra cu numărul facturii și al chitanței și apare în registrul de casă ca operațiune 4111(furnizori) la 5311(casa).