| eclipsegirl31 a întrebat:

Ce s-a constatat pe baza cercetarilor, femeile traiesc mai mult, sau barbatii?

Răspuns Câştigător
| MayaDaya a răspuns:

Femeile traiesc mai mult, pentru ca ele au mai multa grija de organismul lor. S-a demonstrat ca barbatii traiesc mai intens, iar, din cate stiu eu, tot ei au si cea mai mare forta de concentrare. Daca ai observat, in general barbatii au un fizic mai dezvoltat decat noi. Tot din cauza asta, spre exemplu, daca ii dai unui barbat o problema de rezolvat, isi va batemai mult capul sa o rezolve, pe cand o femeie, nu are rabdarea sa incerce de prea multe ori. si mai sunt si altele... Oricum, e cert, ca femeile au o viata mai lunga decat barbatii.

11 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

Femeile traiesc mai mult, pe barbarti berea ii omoara laughing

| Deea a răspuns:

Femeilee

| AnaEindragostita a răspuns:

Femeile

| MarisAlin a răspuns:

Femeile funda:d

| armand3004 a răspuns:

Femeile traiesc cu 7 ani mai mult decat barbatii.

| MarySille a răspuns:

Buna,presupun ca barbatii traiesc mai mult.

| PrajituricaCuFrisca a răspuns:

Femeile traiesc mai mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa cauti
femeile traiesc mai mult; x

| marius5600 a răspuns:

Din cate stiu eu "femeile" dar totusi depinde si unde traiesc acele femei si cum au grija de ele insele (in Romania au o viata cam dura in general si se neglijeaza mult), sunt multe lucruri de care depind viata unui om (alimentatie,stres,necazuri, probleme, etc)

| gaby500 a răspuns:

Din cate stiu eu femeile traiesc mai mult dar depinde numai de tine. funda?

| M3_5498 a răspuns:

Pai am aflat astabig grine multa vreme s-a observat ca speranta de viata a barbatilor este vizibil mai scurta decat a femeilor, singura explicatie pe care pana de curand specialistii o dadeau fiind aceea ca femeile apeleaza mai repede si fara sa stea prea mult pe ganduri la medic, spre deosebire de barbati, care sunt mult mai reticenti.

Analizand diferenta dintre numarul deceselor barbatilor si cel al femeilor si afland cauza mortii acestora, Organizatia Mondiala a Sanatatii (OMS) a stabilit ca in spatele a 60% dintre decese sta fumatul, relateaza BBC. Asa se si explica de ce mult mai multe femei decat barbati ajung la varste inaintate.

Imediat dupa fumat, in topul cauzelor deceselor este alcoolul, vinovat in 20% din cazuri, se mentioneaza in jurnalul Tobacco Control. Studiul se bazeaza pe date obtinute din 30 de tari din Europa.

In Islanda si Marea Britanie, numarul deceselor barbatilor este mai mic decat in restul tarilor, in timp ce in Lituania si Ucraina numarul deceselor in randul barbatilor este cel mai mare.

Daca in majoritatea tarilor europene in 40 pana la 60% dintre decesele inregistrate la barbati fumatul este principalul vinovat, exceptie fac Danemarca, Portugalia si Franta, unde acest procent este mai mic. In Malta, insa, acest procent este de peste 70%. mai mult. si astabig griniferenta de longevitate dintre femei si barbati este un aspect care ii preocupa de multi ani pe oamenii de stiinta. Un biolog britanic este convins ca a gasit explicatia, sustinand ca femeile sunt esentiale pentru evolutie, pe cand barbatii nu.

Teoria lui Thomas Kirkwood, director al Institutului pentru Imbatranire si Sanatate din Newcastle, Marea Britanie, a studiat ani de zile diferentele dintre sexe, si a constatat ca la majoritatea speciilor, nu doar la oameni, femelele sunt mai longevive decat mascultii, relateaza Physorg.

Acesta sustine ca este important ca femelele sa aiba un corp sanatos si care sa fie mentinut in viata o perioada mai lunga, deoarece acestea sunt cele care dau viata urmasilor si au grija de acestia.

Teoria lui Kirkwood ar fi aceea ca selectia naturala este favorabila crsterii si reproducerii, corpul fiind doar un "vehicul" folosit pe termen scurt pentru transmiterea mostenirii genetice.

In medie, o femeie traieste cu cinci sau sase ani mai mult decat un barbat si exista diverse ipoteze care explica aceasta situatie.

O teorie comuna este aceea ca barbatii ar avea vieti mai stresante decat ale femeilor. Daca aceasta ar fi insa adevarata, ar insemna ca diferenta de longevitate s-ar micsora pe masura ce femeile au dobandit din ce in ce mai multe responsabilitati, fiind nevoite sa munceasca si la locul de munca, dar si acasa cu ingrijirea copiilor. Cu toate acestea, diferenta nu se micsoreaza, iar femeile traiesc in continuare mai mult... mai mult... pfff cam atat.