| kiss ya' a întrebat:

Ce ziceti de barbatii care isi maltrateaza:sotiile, iubitele.etc? sa constatat ca 75% dintre femei sunt maltratate de catre sotii sau iubitii lor.(acest procentaj insemnand foarte mult). cum scapam de aceste bestii? sa ajutam femeile!

Răspuns Câştigător
| elyssa20 a răspuns:

Compatimesc/detest barbatii care isi lovesc sotiile sau iubitele. dar sincer, nutresc exact aceleasi sentimente fata de cele care stau si indura asa ceva, indiferent de motivele pe care le invoca.
Cum spuneam si in cazul consumului sistematic sau a dependentei de droguri: nici o scuza, nici un motiv nu e suficient de bun pentru asta.

17 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

75%? Dar unde ai vazut tu procentajul asta? Sunteti creduli la orice sondaj facut pe Libertatea, veniti aici si tipati, in calitate de nevinovate si mirosonite, facand din tantar armasar, construind un circ din nimic, fiindca nu este adevarat. Romania, tara lui Papura-Voda.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Cred ca cifra e aberanta. Femeile victime ale violentei trebuie sa faca primul pas in a se apara, cata vreme ele se tem sa ia o decizie celorlalti le va fi si mai greu sa le ajute. Parerea mea e ca trebuie determinat si cunoscut cadrul legal la nivel de mase si campaniile in presa pot ajuta. Insa lucrurile trebuiesc facute cu cap, prudent, incat sa nu se ajunga la abuzuri din cealalta parte - cum a ajuns circul cu hartuirea sexuala din SUA de exemplu.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

E si o chestie de completare de care au nevoie cei doi:
-ea are nevoie sa fie calita, pregatita pentru greutatile vietii
-el are nevoie sa se antreneze pentru a o putea apara in caz de pericol
Cum zic americanii, e o situatie win-win laughing)

| Luori a răspuns:

Pentru barbatii care au dat intr-o femeie, respectul meu pentru ei a scazut instantaneu!
Unele femei nu au puterea si curajul necesar sa se desparte de cei care fac lucrul acesta. Altele doar s-au obisnuit, si considera ca asa merita tratate, cred ca nu pot gasi nimic mai bun, indiferent de varsta.

lolita
| lolita a răspuns:

75% mi se pare exagerat, personal nu cunosc nici un caz.
in parte este si vina femeilor deoarece "aceepta" asa ceva, foarte putine merg la politite sau isi parasesc partenerul, celelalte sunt inocente si ii iarta de fiecare data.
este destul de greu sa scapam de aceste fenomene, deoarece primul pas si cel mai greu este acela ca nici o femeie sa nu "accepte " asa ceva o a doua oara.
un al doilea pas af fi ca legile sa nu mai fie atat de blande cu privinta la asemenea persoane. pedeapsa cu inchisoarea ar fi o buna metoda sa mai potoleasca din "bestii".

| gabriela a răspuns:

1. Aceeia nu sunt barbati.sunt animale! Cum scapam? ...luand atitudine!

| Hombre a răspuns:

Nu stiu de unde ai luat acest procent dar daca in momentul cand vei fi casatorita vei spune asemenea aberatii ca sotul tau este o bestie, pe bune cred ca meriti sa fii singura si ai sa vezi ca vei simti nevoia de maltratare numai sa fii cu cineva.Cred ca esti si tu lovita vremea calda care a venit. Nr 6. se pare ca nr. creste.

| SeNyS a răspuns:

Nicio femeie nu ar trebui sa suporte comportamentul asta barbar, indiferent de probleme.nu plecm capul la
asta! Never

| AndutzaAndu a răspuns:

Îmi pare rău de acele femei care sunt maltratate de soţii lor sad.
Păi ar putea să sune la poliţie si să'l reclame, dar atunci când intervine şi un copil în poveste... atunci e altă mâncare de peşte.
Dar uite că sunt şi unele femei care îşi bat ele soţii, dar cred că într'un procentaj mult mai mic de atât.

| adryano_3550 a răspuns:

Hai ca cam exagerezi de asta o sa se ajunga sa nu se casatoresca tineri din ziua da azi, o fata schimba 20 de barbati dupa care vre o relatie serioasa dar canci ca fraier greu gasesti. un salut cu respect pentru femeile care sunt femei nu pentru rapandule care si-au traso in toate gaurile si dupa o bate sotul...vezi doamne

| divinuu a răspuns:

Proaste femeile ca acceptawinkingIn locul uneia dintre ele cared ca luam tigaia si ii dadeam in cap cu ea

| kiss ya' explică:

Nu am stat eu sa intreb fiecare femeie in parte daca a fost lovita.am auzit si eu pe la tv acest procentaj...acum daca e adevarat nu stiu.insa am vazut f.multe cazuri! multumesc lui D-zeu ca mi-a scos in cale un barbat de nota 10. din fericire nu ma aflu pe lista acelor femei.acum,fiecare cu parerea lui.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personal cunosc o femeie care voia batuta si dupa aia f...a.si fiindca barbatul ei nu stia, ea a cautat in alta parte asa ceva.si a gasit.si alta de azi de la stiri care si-a batut sotul cu un facalet de i-a trebuit respectivului vreo 4-5 copci.in cap.si nu era prima data. ce spui? uite eu pana sa ma insor nu stiam sa bat, da acum stiu sa dau si cu pumnul si cu capul, si cu piciorul.am capatat esperenta.problema e ca prea am pe cine.sa bat.pe sotie o iubesc.copii mii respect.in general nu am nimic cu nimeni. ce ma fac?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu ii mai poti numi barbati, caci un barbat ar trebui sa ocroteasca femeia alaturi de care traieste, nu sa o bata, sa o maltrateze.Noi femeile avem si noi un suflet si vrem sa fim respectate fie si pentru faptul ca suntem si noi oameni ca si ei, daca nu pentru iubirea pe care le-o daruim!
Si daca povestea se repeta, mai bine ar fi ca femeia in cauza sa il paraseasca pe respectivul.Culmea e ca multe fete desi prietenul lor le bate, maltrateaza, se casatoresc in cele din urma cu el!
Oare ce e in mintea lor? Spera sa ii schimbe?
Nu vor reusi asa ca mai bine sa nu faca acest pas major caci mai tarziu il vor regreta, si vor avea poate si copii si nu vor mai sti incotro sa apuce

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei 6 inteligenti care i-au fost acordati lui Flav sunt de fapt barbati la fel de misogini ca si el? Va simtiti cumva atacati de procentaj? Daca era vorba de alt neam as fi inteles, era aberant procentajul, dar 75% este realitatea care exista in viata romanilor.Ca o recunoaste ti sau nu!
Hai sa vedem, care e sincer si recunoaste ca a ridicat mana doar o singura data asupra femeii pe care o "iubeste", sau care nu si-a vazut tatal maltratand propria mama? Hai voi, astia inteligentii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anonim ca sa-ti satisfac curiozitatea sa stii ca am ridicat mina odata dar ca raspuns la atacul ei. S-a repezit la mine cu ceva in mina a lovit, prin aer bineinteles dupa care a imbratisat podeaua pentru 10 min.Se intimpla domnule ca femeia incearca orice apa cu degetul.Sa nu te mire dar cred ca nu face exceptie nici Pacificul. Iar despre Flav pot spune ca nu i-am acordat nici un puctaj dar iti spun tie ca are dreptate.

| Adi Chirca a răspuns:

Un prim pas ar fi cred sa fiti mai atente cu cine stati de vorba si cu cine va "incurcati"; urmeaza apoi si atitudinea voastra si gradul de toleranta, in plus comunicarea este cea mai importanta. verbal!