| SexyCioco a întrebat:

Ce sa fac daca am plastificat certificatu de nastere si mi-s-a spus ca acum e nul?

Si ce acte imi trebuie sa scot altu?

Răspuns Câştigător
| angel74dm a răspuns:

Da, este nul. Îţi trebuie doar buletinul, mergi la primărie, (primăria care l-a eliberat, atenţie!) secţia evidenţa populaţiei şi spui că ai pierdut certificatul de naştere. Dai buletinul, faci o cerere pe loc (există la ei cereri tip) şi-ţi face altul. Spun primăria care l-a eliberat, deoarece, dacă tu te-ai născut la Constanţa de exemplu, şi acum stai, sau ai stat toată viaţa în Timişoara, tot la Constanţa trebuie să mergi să-l faci... Singura problemă ar fi timpul, cred că durează o zi - două, dar probabil există şi acolo o taxă de urgenţă, ca peste tot în Romania, şi se rezolvă mai repede. Când l-am făcut eu, acum doi ani, nu exista aşa ceva şi a trebuit să aştept două zile parcă... Baftă!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te duci la starea civila de la primaria unde s-a intocmit acel certificat si ceri un duplicat. Daca esti minora trebuie sa mergi cu un parinte. Duci certificatul de nastere vechi. Numai bine!

| TahionN a răspuns:

Cel mai bine, vorbesti cu parintii tai. Cu certificatul de nastere e ceva mai complicat, ca nu e ca buletinul. Sper sa rezolvi.

| will_4908 a răspuns:

LOL! Cum ba sa-ti plastifici certificatul de nastere?!? Parintii tai sunt chiar atat de cretini? Bai, generatia asta e din ce in ce mai cretina ma.

| will_4908 a răspuns:

@Mircea: nope, normal. Din cate am auzit doar in cazul tau a reusit procedura antementionata de tine.

| SexyCioco explică:

Fraierule! Cand m-am nascut eu acum 15 ani cei de acolo i-au obligat pe parinti mei sa il plastifice spunand ca e mai bine pentru a evita deteliorarea ...Ps: Cretin esti tu desteptule...